Избрани Новини
Сега: Шефът на НАП намекна за данъчна амнистия
Данъчен №1 Красимир Стефанов изненадващо извади от прахта идеята за амнистия за укривателите на доходи и данъци у нас, пише днес вестник "Сега".
Това стана по време на посещението му в Берлин, където обсъди с германските си колеги възможностите да получи достъп до данните от дисковете за сметки в швейцарски банки на български граждани.
"Законодателството във федералната република позволява на доброволно деклариралите укрити доходи да избегнат наказателна отговорност", обясниха от пресслужбата на НАП. Според шефа на агенцията "подобна възможност трябва да бъде проучена и от България".
Миналия декември на среща с бизнеса премиерът Бойко Борисов, запитан за данъчна амнистия, категорично отхвърли идеята за близкото бъдеще. "По темата евентуално може да се говори, след като абсолютно са стабилизирани службите за сигурност, митниците, данъчните", заяви тогава Борисов.
Предният шеф на НАП Мария Мургина твърдеше, че амнистиите ощетяват съвестните данъкоплатци. От години у нас обаче темата се повдига от работодателите. Още преди кризата Българската стопанска камара предложи да се опростят еднократно данъците и осигуровките за доходи, които са се плащали под масата, така че заплатите изцяло да излязат на светло, и след това да има жестоки санкции за онези, които продължат да крият налози.
Шефът на Български форум на бизнес лидерите Стамен Тасев смята, че трябва да се даде възможност на граждани, укривали доходи, доброволно да платят данъците си, като не им се търси наказателна отговорност. Това, разбира се, не се отнася за пари, придобити по престъпен начин.
Италия е първенец по данъчни амнистии в ЕС. Рим стартира поредната кампания през октомври 2009 г., като за извадените на светло доходи се плаща само 5% данък. В резултат към 20 февруари италианци са декларирали задгранични спестявания за 95 млрд. евро. Гърция обмисля такъв ход заради огромните си бюджетни проблеми. През 2005 г. немците, които върнаха авоарите си от чужбина, отърваха присъдите, но трябваше да платят 35% върху укритите пари. В Берлин обаче се надигат все повече гласове срещу опрощаването на данъчни грехове.
Топ Новини