Личните лекари започнаха поетапни протести

Архив Варна

08-03-2010, 09:13

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

30 от 100 нуждаещи се българи са лишени от качествена  диагноза, заради намалените от страна на Здравната каса средства за изследвания и консултации.

Това е една от основните причини за започналите днес поетапни протести.


Личните лекари в Кюстендил и Разград вече започнаха ефективните протести от днес, съобщи пред БНР председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в България д-р Любомир Киров.


Джипитата все още не са получили разликата в потребителската такса на пенсионерите за последното тримесечие на миналата година, въпреки че здравното министерство е превело в НЗОК над 3 млн. лв. за тази цел още на 11 декември 2009 година. Така се създава напрежение между лекари и пациенти, каза още д-р Киров.


От  днес спират работата си със Здравната каса  и джипитата от Великотърновска област заради непреведени пари за месец януари. „Докато сумите не бъдат платени от касата, пациентите ще бъдат преглеждани срещу заплащане”, обясни председателят на регионалното Сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Христо Димитров.


Лекарската колегия в Кюстендил е наела двама лекари, които са извън сферата на първичната и извънболничната помощ, и те ще осъществяват спешни прегледи. „По този пациентите няма да бъдат изоставени, ще платим на лекарите с наши пари и те ще преглеждат в един кабинет за възрастни и един за деца.”, заяви председателят на сдружението на общопрактикуващите лекари в Кюстендил доктор Румен Алексов, цитиран от Агенция „Фокус”. Той призова за  подкрепа от страна на самите пациенти.
Очаква се протестите да продължат във вторник в София, Пловдив и Шумен.


За  днес  е насрочено извънредно заседание на Надзорния съвет на НЗОК. Очаква се на него да бъде обсъждана евентуална актуализация на бюджета на касата за 2010 година.


Също за днес е насрочена и нова среща между премиера Бойко Борисов и председателя на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Очакванията са на тази среща да се реши да бъдат преведени, ако не всички, то поне част от парите, които се дължат, за да се потуши напрежението сред лекарите.