Избрани Новини
Moody's Investors Service определя негативна перспектива пред банковата ни система
Moody's Investors Service определя перспективата пред българската банкова система като негативна в новата си оценка за банките у нас, съобщи Investor.bg, като се позовава на електронното издание Finchannel.
Moody's очаква, че отрицателните тенденции, които се отчитаха в качеството на банковите активи и ниската рентабилност от 2009 г., ще продължат през идните 12 до 18 месеца, тъй като рязкото влошаване на условията в българската икономика през м.г. не е подминало и банковата система.. В публикуваната информация не са представени прогнози за повишаване или понижаване на кредитния рейтинг, отбелязва изданието.
„Признаваме, че банковата система остава достатъчно рентабилна и има силни капиталови буфери, създадени в периода на добри макроикономически условия благодарение на предпазливата регулация, провеждана от Българската народна банка. Поради тази причина по-големите и с по-висок рейтинг банки обикновено имат силни капиталови равнища и голям капацитет за поемане на загуби“, посочва авторът на доклада Елена Панайотоу, анализатор от агенцията.
Печалбите на повечето банки са намалели, тъй като се е наложило да правят разходи за покриване на лошите кредити.Обемът пък на лошите кредити в банковата система през 2009 г. е нараснал бързо.
Въпреки че чуждите банки майки очакват да запазят присъствието си на българския пазар, тяхната подкрепа вероятно ще бъде ограничена през 2010 г. заради трудностите в собствените им пазари.
Банковата система остава печеливша и със силни капиталови буфери, натрупани по време на добрите икономически условия и в резултат от благоразумната регулация, възприета от БНБ, пише още в доклада. Така най-големите банки и тези с най-високо ниво на капиталова адекватност имат много капитал и висок капацитет за абсорбиране на загуби, обяснява Панайоту.
Що се отнася до доходността, от една страна, от "Муудис" очакват годишният доход да бъде засегнат от ниския растеж на бизнеса въпреки добрите нива на лихвен марж, а доходът на банките ще продължи да търпи влиянието на растящите разходи за провизии.
От друга страна, агенцията очаква мениджмънтът да рационализира банковите операции и по този начин да облекчи напрежението върху печалбите.
Основно притеснение е значителното покачване на кредитния риск в банките през 2009 г., като "Муудис" вижда кредитен риск в някои портфейли от банкови заеми особено при нарастващи загуби от кредити в случай на корпоративни фалити.