Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите,
които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии.
За повече информация, моля запознайте се с обновените
“Политика за Поверителност” и “Политика за Бисквитки” на АЛТЕРНАТИВ МЕДИЯ ГРУП ЕООД.
В Закона за управление на етажната собственост ще бъдат направени корекции, в резултат на които ще се облекчи процедурата по вземане на решение от етажните собственици за саниране на сградата.
Ще бъде намален процентът на сдружаване, т.е. ще се намали броят на съгласните да се санира сградата, съобщи Mediapool, като цитира заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
В сегашния вариант на закона е нужно 100 процента от етажната собственост в частната сграда да са съгласни, за да се предприемат мерки за енергийна ефективност. Това по правило е изключително трудно и се блокират всякакви инициативи за саниране на сградите.
50 млн. евро са предвидени за финансиране на енергоефективни проекти за частна и публична собственост жилища по мярката по оперативната програма „Регионално развитие”. Тя ще стартира догодина.
Целта е да се намери такъв процент безвъзмездно финансиране, който да е достатъчно стимулиращ частния собственик да доинвестира останалата сума от средствата за саниране на жилищната сграда чрез заеми, но и да не е прекалено голям, за да не бъде обявен за държавна помощ, уточни Павлова.
До края на тази година трябва да приключи проектът на ПРООН за санирането на сгради и се очаква да бъде предложен финансов модел за този процес, който да бъде приложен и да се обявят насоките за кандидатства с проекти.
През тази година са обявени две от най-големите схеми, на стойност 105 млн. лв. за енергийна ефективност по програмата, които са насочени към училищата и детските градини, общинска собственост на територията на цялата страна.
Предстои обявяването на мярка за оборудване на болници, в което може да се включват и енергоспестяващи мерки. Пускането на финансирането за 140 млн. лв. ще стане през лятото, припомни Павлова.
Мерките за енергийна ефективност у нас са направени на парче и имат съмнителен ефект. Липсата на единомислие между всички съсобственици и най-вече липсата на финансова възможност да санират по общ проект, пречи на реновацията на блоковете, смята Павлова.
У нас няма актуални разчети колко средства са необходими в момента за саниране на блоковете, повечето от които са грозни с кръпки от персоналните топлоизолации в различни цветове и дограми. По стари оценки от 2004-2005 г. става дума за около 2,5 млрд. евро.