Избрани Новини
Варненските вестници в понеделник
Щъркелите долетяха, показват снимки от първите страници на местната преса днес.
Фотообективът на „Позвънете” е засякъл предвестниците на пролетта в „Аспарухово”, а кадрите на „Народно дело” са от нивите край Старо Оряхово. На снимката в „Черно море” също има летящ обект, но не щъркел, а вратарят на футболния клуб „Локомотив” (Пд), който не успява да спаси перфектен шут на Георги Илиев от „Черно море”.
„Фондации на съветници прибират общински пари”, твърди уводното заглавие на „Позвънете”. Става въпрос за фондации, пряко свързани с трима местни парламентаристи и усвояващи пари от общинската социална програма. Това са „Сдружение шанс за хора с увреждания”, чийто председател е Тодор Мутафов от ОБТ, Фондация „Владиславово” с председател Янко Станев от ДПС и Асоциация „Да съхраним жената”, в чийто управителен съвет участва Калояна Димитрова, която е общински съветник от листата на БСП. Общо 7 социални проекта на стойност 700 000 лева са възложени за изпълнение на въпросните три неправителствени организации. Общата рамка на социалната програма за тази година е 3 милиона лева. Всички тези фондации ползват и общински имоти предоставени им преференциално от местната власт, в която участват управителите им. „Не съм нарушил закона”, отговаря Тодор Мутафов на така изнесените данни във вестника. Той е декларирал участието си в подадената от него декларация за конфликт на интереси. „Винаги съм пропускал гласуванията на общинския съвет, когато са се отнасяли до фондация „Шанс за хора с увреждания”, твърди Мутафов. Той обаче не си спомня дали това важи и за гласуванията по време на заседанията на комисиите към местния парламент.
„Търсят държавно финансиране за плажа”, информира уводното заглавие на „Черно море”. Областният управител Данчо Симеонов е поел ангажимент да иска рамо от регионалното министерство за брегоукрепването на ивицата. Оставяме на страна рамото и виждаме, че губернаторът е поел този ангажимент пред общински съветници от „Нашият град”. Това е съобщил за вестника Андрей Василев, който едновременно е търговски пълномощник на фирмата концесионер на варненския плаж „Лазурен бряг 91” и общински съветник от „Нашият град”. Според него би било добре, ако срещнем подкрепа от държавата, защото плажът все пак си остава държавна собственост, защото скоро може да останем и без плаж, гласи коментара на Василев.
„Нов асфалт може да пребори дупките по варненските улици”, съобщава уводното заглавие на 7-ма страница във вестника. Строителна компания предлагала технология, която удължава с над 50 % трайността на настилката. Любопитно е, че въпросната фирма се казва „Пътища и мостове” ЕООД, която от години асфалтира варненски улици по договор с общината. Според нейния управител Росен Колелиев, цената при сега ползваната технология е 20 лева на квадрат, а при новата ще се вдигне на 22 лева. Припомняме, че неотдавна кметът Кирил Йорданов пък посочи цена от 37 лева на квадрат, но само за изкърпване на дупки, които са дълбоки максимум до 4 сантиметра. За „кратер” с дълбочина над 8 см кметът пресметна квадрата на 76 лева и отгоре.
„Искаме пай от румънския калкан”, твърди уводното заглавие на „Народно дело”. Министърът на земеделието Мирослав Найденов ще преговаря за 3 тона от квотата на Румъния за улов на калкан. За тази година Брюксел отпуска на България и Румъния квоти от по 50 тона. Според рибари обаче по нашето крайбрежие годишно се лови не по-малко от 300-400 тона от деликатесната плоска риба.
„БМФ ще плаща бонуси към калканите”, информира днешното уводно заглавие на местното ВАЦ-ово издание „Твоят ден”. Чужди специалисти в областта на човешките ресурси разработвали нова схема за заплащане в Параходство „Български морски флот”. Схемата ще засегне както плавсъстава, така и администрацията. Предвидени са бонуси за добре свършена работа. Така, капитани на еднотипни кораби и екипажи ще вземат различни заплати, защото еднакви хора няма, е коментирал председателят на надзорния съвет на БМФ Кирил Домусчиев.
„Варненци дишат опасен въздух”, пък е заглавието на днешната тема на вестника. Варненци целогодишно са подложени на вредното влияние на лошия въздух. Това става ясно от писмо на РИОСВ до местнта власт, в което се настоява програмата за подобряване качеството на атмосферния въздух спешно да бъде коригирана.