Бели петна в Морската градина

Архив Варна

16-03-2010, 06:44

Снимка:

ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

РОСИЦА ПЕНКОВА

Всичко от Автора

Алея Първа, Ботаническата градина, новите мостове. Все инфарктни точки на Варна, свързани с бъдещия Общ устройствен план на града.

Оказва се, че извън тези емблематични за гражданското недоволство зони, има и други, меко казано, странни решения. При това току под носа ни, в Морската градина.

Дори при "птичи" поглед над последния вариант на скандалния ОУП на очи се набива едно единствено бледо петно в северната част на Приморския парк. Сред зоните, нарочени за озеленяване, на Станчовата алея се мъдрят 3 дка, означени с неуместното за тази част на парка "Ок1" - курортни зони и комплекси в зелена среда. Това - според проекта за ОУП, публикуван в официалния сайт на общината, и по-специално във файла оптимистично наречен oup_last_n1.jpg.

Интересна е "топографската еволюция" на въпросните 3 дка. В по-ранен вариант на плана - от 2008 г., цялата територия в този край на парка е в зелено с розови ивици. Зоната с означение кк1 си има уникално име - "курортни зони и комплекси за местността "Св. Никола" в Морската градина от Дамбата до Евксиноград". Мистериозно бяло петно се мъдри обаче в пищната зеленина току до Станчовата алея. Няма нужда да гадаете - пак същите 3 дка, иначе познати и като парцел No 10135 536 220 в местността "Салтанат". Сякаш през 2008-ма авторите на ОУП не са знаели какво да правят с апетитното теренче.

Подобно на повечето имоти в района и този е частен. Но единствено този е имал наглостта да остане в плановете като остров, в който могат да се строят хотели, например, или всичко друго, влизащо в понятието "курортни зони и комплекси". При това не къде да е, а на проядената от срутището Станчова алея. Дали ерозиралият бряг ще понесе още някой и друг тон бетон?

В съседство е огромен терен, собственост на Министерството на отбраната. Дори той е маркиран в наситено зелено (с червени линии) като "зона за обществено-обслужващи дейности и озеленяване". От другата страна пък са частни имоти, попаднали в графата "зелена площ за широко ползване".

Всъщност улицата, която свързва бул. "Княз Борис I" със стръмния подход към Дамбата и минава през някогашния полигон за бъдещи шофьори, естествено е разделила "зелената" част на Приморския парк от "курортната". Единственото изключение на юг от демаркационната линия е парцел 10135 536 220.

Обяснение за подобно "дискриминационно" отношение дават експертите на гражданските организации, които буквално възстанаха срещу проекта за ОУП, особено в частта му за зелените зони на Варна.

"Най-новата Ви придобивка, ако проектирате Общ устройствен план на някой град, би могло да бъде директно договаряне с граждани собственици на имоти в града за проучване и консултиране на имотите им. Допълнителното Ви възнаграждение, което ще си издействате от това, зависи от вашата убедителност и изобретателност! С гордост можем да се похвалим, че такава изобретателност се развива в нашия Най-добър за живеене град Варна!", с шеговит тон (подходящ заради абсурността на случващото се, но не съвсем уместен заради зловещите последици за природата) подхващат темата от Сдружението на младите архитекти.

По-сериозно обяснява схемата арх. Калина Павлова: По неофициална информация от инвеститори на колеги архитекти и по устен сигнал на гражданка, получен в Община Варна, Проектантска организация е сключвала спешни договори за проучване на имоти на граждани с цел премахване статути за озеленяване в новия ОУП на Варна. По проучване някои от имотите, обявени за озеленяване, не са били такива във всички обсъждания на разработките на ОУП, включително и при последното в края на януари тази година. Изведнъж собствениците на имоти са били осведомени от Проектантска организация за появилия се или надвиснал като опасност зелен статут на имотите им  и са поканени за сключване на договор за проучване".

Какво се получава на практика? Собствениците плащат на експертите от Проектантска организация за това да лобират за техния имот пред авторите на ОУП, които са пак същите експерти от Проектантска организация.

Договорката за 10135 536 220 очевидно е продължила доста дълго, като се има пред вид статута му на "бяло петно" в междинните варианти на плана. Формално вина за неизяснения статут може би има и фактът, че през 2005 година наследниците на парцела Християн и Антон Василеви започват дело във ВРС, което трябва да узакони имота като частен. Година по-късно магистратите решават,  че "Държавата и Министерството на отбраната не са собственици" на въпросните 3330 кв. м., с което е отменен и акт за публична държавна собственост No 0683/07/11.2003 г. След обжалване на следващи инстанции решението влиза в сила на 31 юли 2009 година. Този факт пък отприщва благоразположението на проектантите на ОУП и те удостояват новия частен парцел с инвеститорски статут. Странно защо теренът е подходящ единствено за озеленяване, докато за него има подозрения, че е държавен, и с обявяването му за частен той става идеален за  "курортни зони и комплекси". Наскоро (според официалните данни на имотния регистър) - в началото на февруари 2010 имотът става собственост на варненската бизнесдама Калинка Червенкова. Тя е съсобственик в строителната фирма, вдигнала затворения жилищен комплекс в жълто от другата страна на бившия автополигон. Червенкова станала съдружник в компанията след като преди 3 години получила дяловете на съпруга си Коста в нея.


Срещу предвидения за застрояване терен има подадено възражение по време на обсъжданията ОУП по райони в края на миналата година. Досега авторът на жалбата не е получил отговор по нея.

Междувременно над 10 граждански сдружения вече са подали жалба в Административния съд срещу мълчаливия отказ на кметската администрация да публикува на сайта на Община Варна протоколите от проведеното обществено обсъждане на предварителния проект за Общ устройствен план. На 18.01.2010 година изтече и срокът на заявленията им по Закона за достъп на информация за предоставяне на копия от писмените протоколи и от звуковите записи от всички обществени обсъждания. Затова правозащитните настояват съдът да задължи административния орган да предостави пълен достъп до исканата информация. Според тяхна информация голяма част от възраженията и въпросите по време на обсъжданията въобще не са вписани в протоколите.