Предложенията ще бъдат изпратени на министър-председателя Бойко Борисов и финансовия министър Симеон Дянков, с които да бъдат обсъдени, обясниха от ДСБ.
Според Костов така ще се решат редица проблеми в страната.
Мерките, които тъмносините предлагат, включват: нормативни и административни промени, които да позволят да се погасят заварените задълженията, мерки свързани с антикризисните приоритети на публичните инвестиции, задаването на нови правила за правене на бизнес по време на криза и създаване на нови правила за ограничаване на сивата икономика
От ДСБ предлагат всички министерства и всички поръчители на обществени поръчки да създадат регистри на своите задължения към фирмите, а МФ да направи централен регистър.
Срокът за плащане да е между 6 и 18 месеца и да се разпише дължимата лихва.
Около 1,5 млрд. лв. са в момента заварените задължения, които не могат да бъдат погасени веднага, защото това ще означава голям дефицит
Министерство на финансите да направи превенция на корупцията, както и да направи регистър на издължените задължения, като по този начин държавата и държавните фирми ще застанат зад регистър на безспорно изискуеми задължения. Наличието на регистър ще е мярка, която ще освободи системата за разплащания, са преценили от ДСБ.
Предвиждаме да се разшири възможността, кредиторите на държавните органи и предприятия да могат да продават своите взимания по пазарни правила", коментира още Костов
Според зам.-председателят на ДСБ Димитър Бъчваро приоритет в разходите на държавата трябва да бъде съфинансирането на европейските проекти, като то трябва да бъде осигурено изцяло.
Затова трябва бързо да започне изграждането на основни инфраструктурни проекти като столичния околовръстен път - Северна дъга, АМ "Тракия", АМ "Люлин", създаване на публично-частно партньорство за АМ "Хемус". Според ДСБ трябва да започнат програми за цялостно саниране на жилищния фонд и това трябва да е абсолютен приоритет за държавата.
Според ДСБ трябва да се разгледат и намеренията на правителството за инвестиции. И да се отчете възможността за създаване на работни места, използването на местни стоки и услуги, осигуряването на алтернативни енергийни доставки.
Всички проекти под определен праг на тези критерии, трябва да отпаднат.
Държавата да се откаже от участие в прокризисни енергийни проекти като "Бургас-Александруполис", АЕЦ "Белене" и "Южен поток", настояха за пореден път тъмносините. Според техния лидер държавата само би задълбочила кризата с проекти, от които няма нужда по време на криза.