20 улици южно от квартал Бриз ще бъдат кръстени с имената на видни медици, допринесли за развитието на Варна, реши комисията по наименованията в Общинския съвет.
Пресечките, досега отбелязани само с номера в много варненски квартали, ще бъдат кръстени на хора, допринесли за развитието на морската столица, като актьори, режисьори, общественици, художници, журналисти и други. Има предложение и за "кметска" област в морската столица.
Моментът за смяна на имената в квартала, южно от ЖК Бриз е подходящ, защото скоро ще се наложи да сменяме личните си документи и няма да има излишни затруднения, свързани с "новите" адреси. "Докторският" квартал е само началото", каза председателят на комисията - Доц. Константин Трошев.
Сред първите предложенията за имена на видни лекари са на д-р Любен Попов (1922-2005 г.) - един от най-добрите хирурзи, работили в морската столица, с международни признания и награда на ЮНЕСКО за труда му в Африка; на доц. Д-р Кръстева, родена в Чехия през 1930 г. - виден педиатър, преподавател в Медицинския университет, а по-късно и негов ръководител, методист и консултант; проф. Иванка Николаева - директор на Варненската окръжна болница и университетски преподавател с големи заслуги за развитието на медицинското обслужване на града.
Медицинският музей предлага имена на още 18 лекари, живяли и работили през 19 и началото на 20 век, с впечатяваща биография. Всички имена са на основоположници на отделения, създатели на системи за хигиена и предпазване от различни епидемии, като чума, холера и т.н., пионери на медицината, по чиято инициатива са строени болници, амбулатории, осъвременявани и усъвършенствани са, както обслужването, така и материалната база на болничните заведения. Сред имената са: Параскев Казаски, Василаки Пападополу, Стойчо Йорданов, Мирон Игнатиев, Борис Окс, Младен Желязков, Христина Хранова, Траян Златаров, Иван Тодоров, Янаки Богданов, Владимир Смоленски, Петър Скорчев, Кирил Йорданов, Владимир Василев, Николай Коларов и други. Предложенията за лекари, на които морската столица да отдаде чест са 21, а улиците в квартала, които ще бъдат преименувани са 20.
По предложение на кмета Кирил Йорданов, басейнът на бул. Република, срещу "Кауфланд", в близост до детска градина "Делфинче", вече носи името "Делфини".
По молба на Янко Андонов от ЖК Виница, който живее на улица без име, което затруднява получаването на кореспонденция на десет семейства, комисията реши да кръсти улицата, отдавайки почит на Начо Начев. Той е роден в Стара Загора през 1853 г. и има заслуги в Освободителното движение, бил е директор на Варненската държавна езикова гимназия, член на академията на науките и има дълга и богата биография, свързана с развитието на Варна.
Бе разгледана и молбата на Съюза на арменците в България, подписана от председателя на организацията - Арутюн Овсепян, за възстановяване името на ул. "Генерал Антраник" в квартал Галата. Антраник е национален герой на Армения и офицер от българската армия, организирал в къщата, в която е живял на тази улица, бойни действия, свързани с Македоно-одринското опълчение на арменската чета в периода между 1903 и 1918 г. Към молбата бе представена впечатляващата биография на Антраник Озанян, който е награден с много отличия на българската армия. Името на улицата е променено на "Галатея" през 2005 г., без дебат, обяснения и следа в протоколите на Общинския съвет. Решението на комисията ще бъде следено от арменците по цял свят. По този въпрос не можа да се вземе решение, тъй като първо трябва да се направи допитване до гражданите, живеещи в квартала, защото не е известна причината за смяната на името. Комисията по наименованията реши, че, ако не тази, то друга улица или дори площад във Варна ще бъдат кръстени на арменския генерал, тъй като заслугите му за България са наистина големи.