Криза? Едва ли! Плащат помощи и на мъртвите

Без цензура

23-03-2010, 12:59

Автор:

ЛИЛЯНА ТРЪНКОВА

Всичко от Автора

Кой каза, че в България има криза? Кой се е закахърил как да затегне колана на държавата?

Докато министър Дянков се чуди кой данък да вдигне, за да запуши дупките в бюджета, родината ни сигурно е единственото място под слънцето, където пари се пилеят безконтролно, като се изплащат помощи на починали хора.

Нямаше да повярвам, че това е истина, ако не се случваше на мен.

Баща ми почина преди 2 години и 5 месеца. Докато беше жив, получаваше всеки месец пари от Агенцията за социално подпомагане заради заболявания. Сумата му се отпускаше за закупуване на лекарства. Така се случи, че лекарствата не му помогнаха и в края на октомври 2007-а година той почина. Спазвайки стриктно всички напътствия, прехвърлих партиди и занесох документи за смъртта му, където ми беше казано. Никой не спомена, че трябва лично аз да се обадя в социално подпомагане, за да му спрат месечните вноски. А и аз не знаех, че парите продължават да се превеждат по сметката му, защото пощата ни я обират редовно.

Миналата есен, две години след смъртта му, попаднах на писмо от банка ДСК със справка за наличните до момента пари по сметката и поредната месечна сума, която е преведена от Социално подпомагане - Варна. Обадих се лично в службата и разговарях с директора инж. Димитричка Кънчева. Тя ми поясни, че схемата била следната. При смъртен случай от ЕСГРАОН подавали информация в тяхната служба за починалия човек, за да бъде спряно изплащането на помощите. Но разчитали и на близките на покойния, които също трябвало лично да се обадят и да съобщят. Аз си признах, че не съм знаела за тези подробности. Парите от сметката не са пипани и всички, които са преведени след смъртта на баща ми, са на лице. А г-жа Кънчева ме увери, че това със сигурност е единичен случай и, докато разговаряме, името на баща ми вече било изтрито от масивите. Последва размяна на любезности, благодарности, че съм се обадила, и повторно уверение, че е станала някаква нелепа грешка. И аз повярвах. 


Служителите на банка ДСК старателно изпращаха всеки следващ месец писмо с поредното извлечение от сметката на баща ми с поредната преведена месечна сума. Първия месец си помислих, че парите са били преведени преди разговора ми с инж. Кънчева и "недоразумението" ще изчезне ор следващия. Та нали началничката ме увери, че лично е извадила името на баща ми от списъка за помощи и е отбелязала, че е починал. На втория месец след въпросния разговор обаче се получи същата месечна справка от банката. На третия - отново, на четвъртия - пак. А преди ден получих много мило писмо от същата банка, че вече спират да изпращат месечните извлечения на хартиен носител.


И тъй като титулярът на сметката разбираемо няма мобилен телефон и електронен адрес, няма как занапред да проверявам до кога ще продължава това безумие.


Парите, които продължават да се превеждат всеки месец по сметката на починалия ми баща, не са много. Става въпрос за по 9.75 лв. на месец. За две години и пет месеца след смъртта му обаче по сметката му вече има 199.93 лв. Сумата може да не е много голяма, но аз вече съм абсолютно убедена, че това не е единственият случай.


След като не мога да спра чиновническия апарат да внася пари на починал човек, как мога да съм сигурна, че някой някъде не злоупотребява с данните на баща ми? Че не е теглил примерно кредит от негово име, че не е купил имот с фалшиви документи, че не е поредната мъртва душа в изборните списъци... Ето този списък също може да е безкраен. Както могат да бъдат безкрайни въпросите оттук нататък. Кой е отговорен за това безнаказано пилеене на пари? Защото тези пари са от моите и на останалите съвестни варненци данъци.


Кой е длъжен да следи за подобни нарушения и защо не го прави? Какво ще стане с парите в сметката на починалия ми баща? Защото от нея имат право да теглят само законните му наследници. Ами, ако и аз реша да съм като държавните служители - безотговорна, и откажа да изтегля парите и да ги върна на държавата? Или нямам право на това. Държавният чиновник може да прави каквото си иска, безнаказано, а редовият гражданин - не. Той трябва само да изпълнява. Колко подобни случая има във Варна? И дали всеки в моето положение е толкова съвестен и търси начини да върне парите, а не ги тегли всеки месец? Защото колкото и малко да са, за няколко месеца сумата набъбва и все може да се плати водата на едно домакинство примерно. Какви ще са последиците за държавните служители, които заради своето безхаберие всеки месец ощетяват някой наистина болен човек, който има нужда от парите и ги превеждат на починал? 


Изобщо няма да споменавам как се чувствам аз, след като всеки месец отварям писмо, адресирано до починалия ми баща. Искрено се надявам обаче да получа някакъв отговор поне на един от въпросите си. Макар че по-вероятният сценарий е след ден-два да бъда уведомена, че дължа лихва за тези 2 години и половина, в които мъртвият ми баща "е ползвал" сумата, която вече не му се полага. А може и да ме глобят, че не съм била достатъчно упорита и настоятелна, за да спра безхаберието на държавните чиновници.