Дупката – мол, площад или... златна кокошка

Архив Варна

24-03-2010, 17:20

Снимка:

ВИОЛЕТА РУСКОВА

Автор:

ДАНИЕЛ РУСИНОВ

Всичко от Автора

Някой да си спомня какво имаше преди Дупката на пъпа на Варна?  

Вече седмица досаждам с този въпрос на приятели и роднини. Някой се сеща за фризьорския салон, друг - за парфюмерия, в която се продавали само продукти на ДП "Българска роза", трети пък завързаха спор имало ли е там и бюро за самолетни билети или то е било на отсрещния ъгъл. Лично аз май не си спомням нищо от ерата преди Дупката. Защото съм бил твърде млад. Превид забавленията ми на тази възраст далеч по-голям спомен е оставил у мен периодът на градинката тук - с шадраван, пейки и стълби към руините, по които ми забраняваха да слизам, за да не се ударя. Оказа се, че и по-големите от мен трудно си спомнят за "преди". Защото Дупката така е задълбала в ежедневието ни, вкоренила се е в съзнанието ни, набила се е в спомените ни...
Тя зейна в края на 80-те години, приблизително петилетка след като сградите бяха съборени. Идеята на тоталитарната власт е била там да бъде построен универсален магазин. За да не загрозява, първоначално дупката беше оградена с метални строителни пана. После дойде демокрацията и строежът от замразен се превърна в невъзможен. Така бързо беше опасан с бараки, които по-късно се превърнаха в бели алуминиеви търговски павилиони. Де юре те са собственост на Дупката. Междувременно тя беше превърната в акционерно дружество с гръмкото име “Търговски дом”. Бараките обаче бяха поставени на общинска земя, където са си и до днес. Според държавния финансов контрол това е незаконно.

Павилионите

Първоначално идеята обаче е благородна – парите от наемите за павилионите да бъдат събирани и с тях да започне строителството на въпросния търговски дом. Едновременно с това трябваше да бъде намерен и инвеститор за скъпото начинание. Пари обаче не бяха събрани. Това е видно от годишните финансови отчети на “Дупката” АД. Магазините бяха отдавани, преотдавани и пре-преотдавани, а приходите от това влизаха в черните партийни каси. Тоест в джобовете на отделни общински съветници. Това естествено няма как да бъде доказано. Схемата обаче си работеше дълги години, като обхвана няколко 4-годишни мандата на общинския съвет. 
С течение на годините обаче бизнесът придоби размах, за който далаверата с павилионите вече беше твърде дребна работа. Так на сцената се появи пловдивският бизнесмен Георги Гергов – собственик на панаира в града под тепетата, на софийския ЦУМ, на курортния комплекс “Слънчев ден” и т.н.

Преди това собствеността в “Търговски дом” АД бе разпределена по следния начин: община Варна притежаваше 47%, “Феста холдинг” -  40% (приватизирала социалистическия собственик на Дупката - "Лазур"), а останалата част бе в дребните акционери, които са и наемателите на павилионите. “Феста” придоби собствеността си в Дупката, приватизирайки бившето общинско предприятие за търговия и услуги "Лазур". Важно е да се отбележи, че собственик на общинските акции е местният парламент, а не кметската администрация.

Финансовата операция с общинските акции

През 2005 година Гергов придобива акциите на общината на два тура. И до ден днешен кметът Кирил Йорданов твърди, че това е станало по престъпен начин, но не посочва кои са престъпниците, тъй като това било работа на прокуратурата.

Гергов изкупува всички общински акции чрез дружеството си ЦУМ АД. Това се разчу покрай общото събрание на акционерите в “Търговски дом” АД, което приемаше доклад за периода 2002-2005 г. Малко преди неговото начало представителят на общината в събранието на акционерите – Янко Станев (днес лидер на ДПС в града) обяви, че участието на общината е откраднато. Той с изненада научил, че в централния депозитар община Варна липсва като собственик на 30 609 акции в "Търговски дом" АД.

Тогавашният изпълнителен директор на Дупката Александър Тодоров разясни, че книжата на общината са обезсилени и са продадени на друг акционер, съгласно търговския закон. Тодоров е бивш общински съветник от СДС и дългогодишен шеф на АД-то. Когато с промени в закона беше забранено на общински съветници да  участват в управлението на дружества с общинско участие, той напусна местния парламент. По думите на Тодоров, общината сама си е виновна, че е загубила акциите си.

Още през юли 2004 г. чрез "Държавен вестник" всички акционери били поканени да участват в увеличаването на капитала на "Търговски дом". Никой в община Варна обаче не видял поканата и администрацията пропуснала да внесе в едномесечния срок 6680 лв., за да запази дела си в акционерното дружество. Това довело до обезсилването на нейните акции, разясни тогава  Тодоров. Така бордът на "Търговски дом" АД решил да продаде "безпризорните" общински акции на Георги Гергов. Това става през март 2005 г. След още 10 месеца му предложили и останалите 40 000 акции на община Варна. Така бизнесменът става собственик на целия общински дял в Дупката. През септември 2006 година “ЦУМ” АД изкупува и акциите на “Феста холдинг” в “Търговски дом” АД. След това Гергов вече притежава 87% от Дупката. Според тогавашните му коментари, новото акционерно разпределение ще позволи да бъде реализирана идеята за строителство на универсален магазин – нещо като варненски ЦУМ, но по-малък. Тогава думата мол все още не беше влязла в употреба.

Варненският ЦУМ

Първоначалната идея на Гергов е в Дупката да бъде построен 5-етажен търговски център с луксозни магазини с ресторанти, детски кътове и подземен паркинг на две нива. Посочена е инвестиция в размер на 15-20 милиона евро. За да бъде реализирана тя, е необходимо общината да одобри Подробен устройствен план на терена. Нещо, което зависи пряко от това дали тя ще стане съсобственик в новото акционерно дружество. Междувременно (август 2006) във Варненския окръжен съд е регистрирано дружество “ЦУМ Варна” АД. В него “Търговски дом” АД държи 75%, а останалите проценти са собственост на “ЦУМ – София”. Месец по-рано обаче общината получава оферта от софийския ЦУМ за създаване на новото АД. В нея има предложение за увеличаване на капитала с апорт на парцела на Дупката и настояване общината да придвижи всички разрешения за строеж. В замяна тя ще получи обратно всичките си акции, които е загубила през 2005 година.

Дарението

В края на 2006 г., Гергов помпозно “дари” на общината “изгубените” от нея акции в Дупката. Това стана на тържествена церемония в кметския билдинг. Всички бяха щастливи и доволни, само усмивката на кмета бе леко изкривена. Тогава той заяви, че дарението си е дарение, но общината няма да прекрати тръгналите по нейна инициатива прокурорските проверки за това как се е стигнало до загубата на общинските акции и кой е виновен за това.    

След като върна акциите, Гергов заяви, че най-късно през пролетта на 2007 г. във Варна ще започне изграждането на Централен универсален магазин (ЦУМ). Стойността на инвестицията трябваше да е 20 млн. лв., а строителството щеше да е съвместно с община Варна, която стана съакционер в дружеството "ЦУМ - Варна". Председателят на общинския съвет Борислав Гуцанов пък обеща, че издаването на Подробен устройствен план (ПУП) за реализирането на проекта няма да бъде забавяно. После Гергов обяви, че тукашния ЦУМ ще е готов на фаза груб строеж през есента на 2007-а.

До ден днешен подробен устройствен план не е издаван и Дупката си е дупка, каквато варненци я познават от повече от две десетилетия.

Гергов: Губя милиони

През лятото на 2008 г. Гергов възропта срещу община Варна. “Трябваше да даря акциите едва след като ми кажат, че ПУП-ът е готов, а не преди това. Ето, вече станаха година и половина, откакто дарих акциите, а проектът не помръдва. Губя милиони”, изригна тогава бизнесменът. По неговите думи общината нарочно бавела разрешението за строежа на варненския ЦУМ. През следващите години бизнесменът няколко пъти е заявявал, че местните управници са отхвърлили няколко негови проекта, въпреки че постоянно е намалявал етажността на търговския център. Така от 7 етажите били свалени до 3, плюс един или два подземни за паркинги. Въпреки това общината не издавала ПУП за проекта.

Година по-рано обаче в дневния ред на общото събрание на акционерите на контролираното от Гергов “Слънчев ден” АД има точка за продажба на 38% от капитала на дружеството в Дупката за най-малко 5 милиона лева. По препоръка на комисията по финансов надзор, тази точка е извадена от дневния ред на събранието.
 

Площад с подземен паркинг

Долу-горе същата сума – 5 милиона лева, споменава днес и председателят на общинския съвет Борислав Гуцанов. Неговата идея, която той сам нарича утопична, е общината да изкупи дела на Гергов в Дупката. Пари от порядъка на 5 милиона лева обаче няма. Иначе желанието на шефа на местния парламент е не Гергов да строи ЦУМ, а общината да направи площад с градинки и малки заведения на мястото на Дупката, като под нея бъдат изградени подземни паркинги.

Преди седмица пък стана ясно, че кметът е издал заповед за събарянето на павилионите около Дупката. Причината е разпореждане от прокуратурата, чиято проверка установила, че магазините на “Търговски дом” АД са разположени незаконно върху общинска земя. На срещи с Йорданов и Гуцанов търговци поискаха да ги оставят да работят поне до края на лятото или докато започне някакъв строеж в Дупката. Те дори заявиха, че предпочитат да плащат наем на общината, а не на “Търговски дом”.  Гуцанов им обеща, че павилионите ще останат до есента, като заповедта за премахването им се отлага с 6 месеца. Тепърва ще се решава на кого ще плащат наем търговците. В момента "Търговски дом" им прибирал по 70 евро на квадрат, а плащал на общината по около 7 лева на квадрат за тротоарно право.

Според Гуцанов в следващите дни предстои среща с основния акционер в Дупката Георги Гергов, на която ще бъде обсъден инвестиционния проект.

ВарнаУтре научи, че бизнесменът е готов с нов проект за строителство и има желание да започне реализацията му час по скоро.

Прахосан имот за 3 милиона лева

Поредица одити на Сметната палата за периода 1998-2005 г. показват, че община Варна е прахосала имот за 3 милиона лева. 10-годишното участие на общината в "Търговски дом" АД не довело до изграждането на търговски дом, а общината загубила имот в идеалния център на града, чиято стойност към 2007 година е изчислена на над 3 млн. лв. За целия 10-годишен период Варна е получила нищожните 10 803 лв., като дивидент от участието си в Дупката.