Прекратиха конкурса за боклука на „Приморски“ и „Владиславово“

Архив Варна

24-03-2010, 14:10

Снимка:

ВИОЛЕТА РУСКОВА

Автор:

ДАНИЕЛ РУСИНОВ

Всичко от Автора

9:00 ч.

21-то заседание на общински съвет – Варна започва в зала „Пленарна” в сградата на общината.

Традиционно първа точка от дневния ред е питания към кмета Кирил Йорданов и неговите отговори на въпроси на местните парламентаристи.

Сред по-важните гласувания на днешната сесия е решението, с което общинският съвет официално ще поиска държавата да й прехвърли собствеността върху Морската градина.

С друго решение местният парламент трябва да даде зелена светлина за изграждането на увеселителен парк във „Владиславово”.

На днешната сесия трябва да бъде решено и точно по какъв начин ще бъдат отдадени на концесия всички градски подлези.

Общинският съвет ще гласува и декларация, с която официално ще бъде заявена официална позиция, че Варна е против използването на Генномодифицираните организми.

Предоставянето на 20 хиляди лева от общинския бюджет за спасяването на кораба музей „Дръзки” е друго решение, което ще вземат днес общинските съветници.


11:00 ч.

Повече от 8,4 милиона лева е спестила кметската администрация благодарение на орязването на нейните разходи в началото на 2009 г. Внушителната спестена сума е изчислена след съпоставяне с харчовете за издръжка на общинските чиновници през 2008 г.

„Това се дължи на конкретните мерки в антикризисната програма на общината, която беше приета в началото на миналата година“, заяви кметът Кирил Йорданов на днешната сесия на общинския парламент. И подчерта, че Варна е първата община в страната с програма за ограничаване на административните разходи. „В същото време и независимо от трудностите, през тази година не вдигнахме нито един общински данък или такса за административна услуга“, заяви още кметът.

Сред конкретните мерки са въвеждането на лимит за телефонните разговори на абсолютно всички общински чиновници. Също и лимит върху движението на общинските автомобили, който после е разширен в пълна забрана с изключение на няколко автомобила за посрещане на официални гости и делегации. В резултата на антикризисната програма са били съкратен общо 115 щатни бройки в общинската администрация и районните кметства.

Тази информация Кирил Йорданов представи в първата точка от дневния ред на днешната сесията на местния, питания към кмета, макар че никой от общинските съветници не му зададе подобен въпрос.

От трибуната Йорданов призова местните парламентаристи да не създават пречки пред откриването на процедурата за прехвърляне собствеността на морската градина от държавата на община Варна.

Кметът обаче не можа да отговори на въпрос за участието на общината във фирма „Ефкон“ ООД, която изгражда и поддържа видеонаблюдението в града. Съдружник на общината в дружеството е МВР, а въпросът към кмета бе колко пари е платила до сега общината за камерите по улиците и кръстовищата и какви са задълженията и по договор.

„Отговори на този въпрос разбира се ще има. Не г съхранявам в паметта си и за това не мога да ги възпроизведа“, каза Кирил Йорданов вместо отговор на въпрос зададен от Орлин Симеонов от групата на ГЕРБ.

{vsig}VARNA/2010-03-24-Sesiq/2{/vsig}

11:10 ч.

20 хиляди лева общинска помощ за ремонт на легендарния кораб-музей „Дръзки“ в морската градина гласува общинския съвет на заседанието си днес. Парите обаче няма да бъдат преведени по сметката на Военноморския музей. Причината е, че местната власт ще изчака да види дали държавата в лицето на министерство на отбраната няма да финансира целия ремонт, чиято стойност е малко над 40 хиляди лева. Според общински съветници от „Атака“, министърът на отбраната е гарантирал, че ведомството му поеме разходите за ремонт на кораба-музей. В същото време обаче в общинския съвет е постъпило писмо от управата на Военноморския музей в града, в което се твърди, че държавата ще преведе 20 000 лева. За това е отправена молба към местната власт да осигури още 20 хиляди.

Според гласуваното решение община Варна ще изчака до края на април и ако военното министерство не е финансирало целия ремонт до тогава, 20-те хиляди лева от местния бюджет ще бъдат предоставени на Военноморския музей.

Преди това решение общинския съвет прие така наречената анти ГМО декларация.

{vsig}VARNA/2010-03-24-Sesiq{/vsig}

12:40 ч.

Процедурата за отдаването на концесия на всички варненски подлези получи зелена светлина на сесията на местния парламент. Той възложи на кмета технически, екологичен, финансово-икономически и правен анализ на подземните пешеходни зони. Паралелно с това администрацията трябва да изработи и самия проект, с който ще бъде открита процедурата за концесиониране.

Идеята е всички подлези да бъдат стопанисвани от частни фирми, като общината да получава дивидент от отдаването им. Освен това концесионерите ще бъдат задължени да реконструират и поддържат подлезите, като срещу това получават правото да извършват стопанска дейност на територията им.

Причината за отдаването на подземните пешеходни обекти е че общината не разполага със средства да им осигури денонощна грижа и охрана. В същото време пък от общинския бюджет са похарчени милиони за ремонти и поддръжка на подлезите. Въпреки това осветлението постоянно е изпотрошено. Крадци пък трошат новите асансьори за инвалиди, като задигат алуминиевите рамки, които държат стъклата. Наскоро от фирмата, която поддържа асансьорите се оплакаха, че за два месеца са възстановявали 9 пъти стъкла и рамки на подлезите до Икономическия университет и на спирка „Акациите“.

Най вероятно при конкурса за концесията подлезите ще бъдат разпределени в три групи. Срокът на отдаването им, концесионната вноска и други параметри от конкурса ще станат известни, след като кметската администрация изготви всички анализи на подлезите и проекта за концесионирането им.

Местният парламент възложи на кмета да подготви и процедурата за концесия чрез която да бъде изграден развлекателен парк във „Владиславово“. Това ще стане върху площ от почти 30 декара, на която ще бъдат обособени зони за детски игри, за спорт и за отдих, разходки и развлечения на по-възрастните. Солидно строителство няма да бъде позволено.

 

14:10 ч.

Общинските съветници от ГЕРБ не са съгласни местния парламент да гласува решението, с което ще стартира процедурата за прехвърляне на собствеността на морската градина от общината на държавата. Според тях подобно решение не е от компетенцията на местната законодателна власт. Актуването на собствеността на крайбрежния парк от държавна в общинска може да стане с решение на министерския съвет, е позицията на гербаджиите. Въпреки протестите им точката за морската градина остана в дневния ред на местния парламент. Тя ще бъде подложена на гласуване след подновяването на днешната сесия на общинския съвет, чиято обедна почивка вече приключи (14:00 часа).

Според коментари в кулоарите, ако решението за актуването на собствеността на морската градина в общинска бъде одобрено, ще последва обжалване от страна на областния управител Данчо Симеонов. Причината е травиална – идвали местни избори, на които тукашните гербаджии трябвало да могат да заявят, че тяхната партия подарила крайморския парк на Варна. Ако пък прехвърлянето на собствеността станело с акт на общинския съвет, БСП щели да си припишат дивидентите, като заявят че са се преборили морската градина да стане притежание на община Варна.

Против решението ще гласува и лидерът на СДС в града Цанко Цветанов. Неговите съображения са, че стане ли веднъж морската градина публична общинска собственост, след това много лесно отделни парцели от нея могат да бъдат актувани в частна общинска собственост и в последствие продадени.

Припомняме, че пред около месец лично Бойко Борисов зави във Варна, че държавата ще прехвърли собствеността на парка. Това стана на среща с кмета Кирил Йорданов, на която са присъствали и депутати от ГЕРБ.

нили няколко апартамента или са били само в един.

15:10 ч.

Общинските съветници възложиха на кмета Кирил Йорданов да започне процедура по деактуване на историческото ядро на морската градина – имот от 55 държавни хектара, в полза на общината. След приключване на процедурата градоначалникът беше задължен да актува същия терен като публична общинска собственост. Под историческо ядро се разбира само тази част от приморския парк, която условно казано е заключена между басейн „Приморски“ и ресторант „Хоризонт“.

Решението беше одобрено с гласовете на 32 общински съветници от БСП, Нашият град, Атака, ДПС, групата на Веселин Марешки и други местни парламентаристи от центристки формации. "Против" гласуваха двама от Синята коалиция, а един се въздържа. ГЕРБ напуснаха залата и не участваха в гласуването. Както ВарнаУтре съобщи, те настояваха точката за морската градина да отпадне от дневния ред, тъй като подобно решение не е от компетенциите на общинския съвет. Според коментари в кулоарите областният управител Данчо Симеонов ще обжалва решението. Въпреки че Бойко Борисов лично обеща във Варна, че държавата ще прехвърли собствеността на крайбрежния парк на общината, ГЕРБ не иска това да става с решение на общинския съвет, чието мнозинство е доминирано от БСП, Нашият град и ДПС.

Това директно бе заявено от Стелиян Севастиянов от ДСБ, който гласува против. Според него това решение трябва да бъде взето от орган, който не е във Варна и не е обвързан с местни интереси.

Шефът на местния парламент Борислав Гуцанов, който е и лидер на БСП в града, контрира, че морската градина ще е много по-добре защитена от инвеститорски посегателства, ако е публична общинска собственост. По неговите думи, всички бели в крайморския парк са се случили през областна управа и са дошли от страна на държавата.


15:40 ч.

След серия гласувания – с вдигане на ръка, а след това и поименни, заради оспорване на резултатите от вота, общинският съвет реши да повиши продажната цена на общинските жилища. От тук нататък тя ще се изчислява на база актуалната данъчна оценка на жилището плюс 20 % върху нея. Именно тези проценти представляват повишаването на цените.

Любопитно е, че оскъпяването на продажната цена на общинските апартаменти беше постигнато с гласовете на БСП и ГЕРБ. По този повод лидерът на Нашият град Неделчо Михайлов възкликна, че от 3 години чакал двете партии да започнат да гласуват заедно.

Против 20-те процента пък бе лидерът на ДПС Янко Станев, който настояваше жилищата да бъдат продавани, както досега – колкото актуалната им данъчна оценка. Съветниците обаче отхвърлиха това предложение, което получи подкрепа само от Нашият град.

Местните парламентаристи парираха и друго предложение на Станев. Той искаше право да купуват общински жилища да имат техни наематели, които ги обитават от 2 години, а не минимум от 5 години. В наредбата за настаняване и продажби на общински жилища беше нанесена промяна, според която не е задължително наемателите да са живяли поне 5 години точно в жилището, което искат да купят. Тоест право да купят общинско жилище ще имат хора, които от минимум 5 години са били наематели, независимо от това дали са сме


16:10 ч.

Да бъдат прекратени конкурсите за дейността по поддържане на чистотата във варненските районите „Приморски“ и „Владиславово“ и с. Звездица. Това реши с голямо мнозинство общинският съвет на днешната си сесия. Причината е че сключените през 1999 г. концесионни договори между фирмите „Адиан“ и „Омега“ и община Варна, реално са влезли в сила през 2005 година. Договорите са с 10-годишен срок. Поради това местният парламент реши, че те изтичат през 2015 година, а не през 2009-а, когато изтече срока от подписването им.

На база на днешното си решение, освен да прекрати конкурса за обществената поръчка за чистотата на двата варненски района и Звездица, на кмета беше възложено и да анексира договорите на „Адиан“ и „Омега“ с краен срок 2015 година.

Припомняме, че за чистотата на другите три варненски района и останалите 4 села на територията на областта се грижи „Титан АС“, също по силата на концесионен договор. И той е сключен през 1999 г., но фирмата започна да изпълнява задълженията си по него едва от 2005 г. През тези 5-6 години течеше съдебна сага, в която бяха оспорвани резултатите от конкурсите за сметопочистването на Варна. Въпреки това „Адиан“ и „Омега“ през това време си чистеха съответно в „Приморски“ и „Владиславово“, тъй като те си отговаряха за тези райони и преди 1999 г. Тоест по силата на заварено положение. „Титан“ обаче гледаше отстрани докато течеше съдебната сага, тъй като бях нов играч на боклукчийския пазар във Варна. От фирмата не криеха желанието си да спечелят конкурса за чистотата на „Приморски“ и „Владславово“, който беше прекратен днес с решението на общинския съвет. Така „Титан“ няма да има възможност да наложи монопол върху сметосъбирането във Варна поне до 2015 година. От фирмата обаче подчертават, че би следвало и срокът на техния концесионен договор да бъде удължен с 5 години.