„Нагли“ фармацевти източвали 300 млн. лв. годишно

Архив Варна

28-03-2010, 12:20

Автор:

ДАНИЕЛ РУСИНОВ

Всичко от Автора

Държавата да удари „Наглите“ във фармацевтиката, които източват около 300 милиона лева от общо 1,7 милиарда лева, колкото се завъртат годишно на пазара в бранша с лекарства.

Това се надява собственикът на „Варнафарма холдинг“ Веселин Марешки, който притежава над 100 аптеки в цялата страна за търговия с лекарства на дребно.

По думите му, група фармацевти в страната, които съсловието вече нарича „Наглите“, се борят за създаване на картел с цел ограбване на хората. Според Марешки във Варна има 20-30 такива фармацевти, които нарече „Супер Наглите“. Той даде да се разбере, че знае имената на хората и фирмите, както и схемите за източване на средства от държавните поръчки за лекарства чрез търговете, които организират болници, здравното министерство и здравната каса. Марешки подчерта, че е в бранша от 1991 година и е готов да предостави цялата информация, с която разполага на правителството.

„Премиерът и вътрешният министър заявиха намерения да се разправят с фармацевтичната мафия. Приветстваме това и се надяваме да го изпълнят и на дела“, заяви аптекарският бос. Още преди месец, когато управляващите съобщиха, че тръгва операция „Наглите“ и сред фармацевтичния бизнес, Марешки коментира пред ВарнаУтре, че става въпрос за търговците на едро. Днес той съобщи, че лично тръгва на борба с тях.  

„След като поискаха увеличение на цените на лекарствата и фиксиране на най-високо ниво със закон, с цел печалба и ограбване джоба на българина, сега те стигнаха дотам да искат и такса за обслужване на рецепта“, негодува аптекарският бос. Той стартира подписка срещу посочените искания на „Наглите“ фармацевти, в която призовава всички българи да се включат. След приключването на инициативата резултатите ще бъдат обобщени и предадени на президента, на министър-председателя и на председателя на Народното събрание.

Борба с корупцията на пазара с лекарства

Марешки е готов и с план за разбиване на корупцията в лекарствения бранш.

Той подчерта, че търговците на едро по веригата са само логистици, от които пазарът по никакъв  начин не се влияе.
„Те самите много добре го знаят и за това реално от разрешената надценка, която държавата им дава в рамките 7-9 % , остават 2- 3%  за себе си. Това е достатъчно за транспорта от складовете до аптеките и болниците, а останалото дават като отстъпки на пазара (аптеките). Идеята е държавата рязко и съвсем  законово да намали надценките на търговците на едро с 5-6 пункта и да ги сведе до нормалните за всички  складове - 2-3 %. Само с една такава мярка и то много бърза, държавата ще икономиса за себе и за гражданите 5-6 % от парите от пазара, който в момента се изчислява на  1.7 млрд.лева. Тоест 85-100  млн. лева ще останат в държавата, в здравната каса, в болниците и в хората.

Второто е самите производители вместо да дават отстъпка на дистрибуторите, да свалят цените с колкото е тази отстъпка -2, 3 или 5 %. От тук ще дойдат още около 100 млн. лв., предлага Марешки. 

Според него сегашните раздути  надценки  източват законно бюджетни средства, подобно на незаконното източване на ДДС от хазната. По думите му е недопустимо по време на криза, когато всички намаляват печалби и разходи, за да оцелеят, дистрибутори да трупат печалби на гърба на здравната каса, Министерството на здравеопазването, болниците и пациентите.

Премахване на търговете в здравеопазването

Втората идея на Марешки е да бъдат премахнат търговете в министерство на здравеопазването, в здравната каса и в болниците за доставка на лекарства, медикаменти и всякакви консумативи. Вместо това да се види какви са най-ниските цени постигнати при досегашните търгове за всеки отделен медикамент и те да бъдат въведени за цялата страна. По този начин държавата, здравната каса, болниците ще купуват лекарствата на най-ниски нива при това реални. Тази мярка ще спести 10-15 % директно от медикаменти, а отделно ще бъдат икономисани пари от самото провеждане на безсмислени и нагласени търгове, както и време, хора и ресурс.