Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите,
които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии.
За повече информация, моля запознайте се с обновените
“Политика за Поверителност” и “Политика за Бисквитки” на АЛТЕРНАТИВ МЕДИЯ ГРУП ЕООД.
За 14 април е насрочено поредното заседание от делото срещу Кирил Йорданов.
То е за клевета, а искът е на стойност 50 000 лева за нанесени неимуществени вреди. Той беше внесен от Илия Костадинов, бивш шеф на дирекция “Устройство на територията” в кметство “Приморски”. Припомняме, че до делото се стигна, след като през март миналата година кметът обвини Костадинов, че е одобрил неправомерно подробен устройствен план (ПУП) за местността Перчемлията.
В следствие на това според Йорданов там се е стигнало до изсичането на вековна гора, за което община Варна сезира прокуратурата.
В последствие общинарят беше уволнен от администрацията в “Приморски” със заповед на районния кмет Пламен Градинаров. Тази заповед обаче беше отменена от Административен съд – Варна по жалба на Костадинов. Тогава – в края на октомври миналата година, Градинаров заяви, че докато е кмет на района, няма да възстанови Костадинов на работа и обжалва решението пред Върховния административен съд. Заседанието там вече е минало, като всеки момент предстои да излезе решението на върховните магистрати. Ако то потвърди решението на съда във Варна, това би означавало, че Костадинов трябва да бъде възстановен на работа.
Делото за клевета срещу Кирил Йорданов тръгна малко комично в края на миналата година. Искът за 50 000 лева беше внесен още през месец май. Месеци наред обаче кметът бил неоткриваем за призовкарите – те не могли да го намерят нито в дома му, нито на работното му място. В крайна сметка било разпоредено призовката да бъде залепена на адреса по местоживеене. Делото стана факт и благодарение на това, че според Граждански процесуален кодекс, не е задължително присъствието на двете страни в съдебната зала, за да бъде проведено заседание. Тоест съдът може да постанови неприсъствено решение при положение, че ответникът не може да бъде намерен. В случая това е Кирил Йорданов.
Костадинов заведе иск за 50 000 лева, защото смята, че казаното от кмета съдържа неверни и унизителни твърдения, които са станали достояние на всички граждани на Варна. Думите на Йорданов “засягат честта и достойнството ми, уронват доброто ми име в обществото като личност, професионалист и служител в публична администрация", пише в исковата молба на обвинения и уволнен общинар. Той е категоричен, че с действията си кметът му е нанесъл трайни неимуществени вреди.
Какво каза Кирил Йорданов по адрес на Костадинов в началото на миналата година: неправомерно издадени разрешения за строителство в местността Перчемлията, допускане на строежи върху подземен водопровод и възпрепятстване на бъдещо разширение на път, обслужващ три селищни образувания, одобрените подробни устройствени планове не били обявени и по надлежния ред на всички заинтересовани страни и непосредствени съседи.
“Липсва подпис на главния архитект на района, на главния юрист на района, а положеният печат на проектанта - архитект К. Петров, е с изтекъл срок, което противоречи на разпоредбата на Камарата на архитектите. Вижте колко са нарушенията и гората си е изсечена по най-брутален начин. Като в брутален екшън са се развили нещата документално”, коментира преди повече от година Кирил Йорданов.
Последва отворено писмо до медиите и кмета, в което Илия Костадинов настояваше за извинение. В обширния текст той твърдеше, че е наклеветен. Както от Кирил Йорданов, така и от негови служители, които са му подали невярна информация.