Шефът на "Градски транспорт" разказал "истината" за Медузите

Архив Варна

03-04-2010, 15:13

Автор:

РОСИЦА ПЕНКОВА

Всичко от Автора

"Истината за това, което се е случило" осигури на шефа на "Градски транспорт" ЕАД Пенчо Пенчев по-лека мярка за неотклонение и вместо да се върне зад решетките заедно с другите арестувани Борислав Гуцанов и Даниел Славов-Дънката той ще чака процеса под домашен арест.

Вижте фоторепортаж »

На 3 пъти днес в съда прокурор Светла Данева използва една и съща формулировка, мотивирайки искането си другите трима обвиняеми в операция "Медузите" да останат зад решетките.

Обвинението освен на събраните при обиските и със СРС-та доказателства неизменно се позоваваше на "показанията на Пенчо Пенчев". 62-годишният прокурист на "Градски транспорт" проявил "добросъвестното си процесуално поведение" в 22.40 часа на 31 март, когато започнал разпитът му като задържан в акция "Медузите". Малко по-късно, след едва два абзаца, записани показания, Пенчев поискал отсрочка и помолил разпитът да продължи в 10.30 часа на другия ден.

Следващият разпит обаче започва след 16 часа и приключва след полунощ. Какво точно се е случило през 36-те часа след задържането на Пенчев и защо дознателите наистина отлагат разпита засега е следствена тайна.

Пенчев се яви в съда във видимо нездраво състояние - това коментираха многобройните му колеги от "Градски транспорт" в залата: прижълтял, с треперещ глас и неуверена крачка. На въпроса: Какво искате от съда? Той едва промълви: Справедливост. Отговорът успя да ядоса съдия Янко Янков, който побърза да заяви, че справедливостта изисквала Пенчев да остане в ареста, но съдът не може да постанови по-тежка мярка за неотклонение от тази, която е поискало обвинението. Така заради резултатите от среднощния разпит и здравословното си състояние на 62-годишен заклет пушач Пенчев беше пуснат под домашен арест. Съдия Янков обаче не пропусна да наблегне, че има доказателства за поне 2 от общо 4-те тежки обвинения срещу прокуриста на общинската фирма. Като особено тежко престъпление определи той опитът на Борислав Гуцанов и Пенчо Пенчев да осуетят разследването като са подстрекавали различни лица да лъжесвидетелстват и са съставяли документи с невярно съдържание.

Срещу председателя на Общинския съвет Борислав Гуцанов са повдигнати четири обвинения - за участие в организирана престъпна група, за извършване на престъпление по служба, сключване на неизгодни сделки и склоняване към лъжесвидетелстване. "Политически процес", успя да извика на журналистите в коридора на съда обвиняемият. Тази теза той неизменно поддържаше и пред съдия Янков. Преди него обаче в залата говориха прокурор Светла Денева, която безуспешно поиска делото да се гледа при закрити врата, тъй като щяла да бъде изнесена класифицирана информация.

Според обвинението Гуцанов, Славов и още трима са разследвани за три обществени поръчки с рециклирани возила от Франция и Германия. Договорите са сключени между 2003 и 2007 г. По думите на прокурор Денева първата сделка - с френски автобуси, е на стойност 456 000 евро. Тя е била сключена с люксембургска фирма, която месец преди това е закупила возилата от френска фирма срещу 116 000 евро.

"В обвинението липсват данни, които да доказват, че сделките за автобусите са неизгодни за „Градски транспорт", заяви единият от адвокатите на Гуцанов - Борислав Желязков. Всички финансови одити, включително и завършилата проверка на Държавната агенция за държавен и вътршен финансов контрол, показват, че не са настъпили никакви вреди за общинската фирма, каза още той.

През ноември 2009 г. Гуцанов е оказал пълно съдействие на органите на реда и е предоставил всичката възможна документация, свързана с дейността на дружеството. Това бе другият довод, който защитата изтъкна срещу искането за постоянен арест на клиента им.

Пред съда Борислав Гуцанов заяви, че всички негови действия са били с цел общинското дружество да не бъде приватизирано. По думите му офертата за закупуването на френските автобуси чрез люксембургска фирма е била най-изгодната от всички подадени. Дружеството не е ползвало пари от общинския бюджет, а е теглило кредити, като експертизата на банката е показала, че автобусите са по-скъпи от дадените за тях пари. Гуцанов отправи искане към съда делото да бъде приключено колкото се може по-бързо, а самият той да изчисти реномето си. Освен това неговата подкрепа била необходима за провеждането на регатата "Тол Шипс Исторически морета 2010" през май във Варна.

Гуцанов и Дънката са обвинени още и за склоняване към лъжесвидетелстване на Адрианус Елбърт Йозеф Дингян, който също се издърва, за да му бъдат връчени обвинения по делото. Холандецът е съдружник в няколко от фирмите на Даниел Славов-Дънката. В офиса на една от тях са намерени документи по сделката с френските автобуси. Върху единия от тези документи дознателите разчели и името на главната счетоводителка на "Градски транспорт" Йоанна Кръстева.

Единствената дама сред задържаните като че ли успя да смекчи позицията на съдия Янко Янков. Той прие, че най-вероятно счетоводителката е изпълнявала нарежданията на прокуриста и Съвета на директорите. Освен това тежкото здравословно състояние на самотната майка на обвиняемата също наклони везните към това младата жена да бъде пусната под домашен арест.

Друг постоянно повтарящ се мотив по време на днешното заседание бе писмото на френското посолство до българските власти. В него била описана далаверата с автобусите и то станало повод за разследване на Софийската прокуратура, което по-късно, на 9.02.2010 г., е прехвърлено на варненските магистрати. Според адвоката на Даниел Славов - Иван Томов, писмото не е нищо повече от неофициална информация, дори донос.

"Отговорен съм за много хора, много фирми чакат на мен, а е време за плащане на заплати. Няма къде да отида, да се отклоня или да се скрия - бизнесът ми е тук, не виждам такъв вариант, а и нямам такава мисъл", каза пред съда Даниел Славов-Дънката, който, според обвинението, е помагал, давал е съвети и е отстранявал пречки при осъществяването на втората и третата сделки с автобуси за "Градски транспорт" ЕАД. "Тук не вярваме на обещания", отсече съдия Янко Янков и остави бизнесмена в ареста.

Още една интересна реплика прозвуча в съда днес: "На мястото на адвокатите на Борислав Гуцанов аз веднага бих се оттеглила от неговата защита, още повече след като разбрах какво са записали СРС-тата", каза без да обясни повече прокурор Светла Данева.

В залата беше и съпругата на Гуцанов - Моника, която определи като абсурдни твърденията, че в дома им са намерени 100 000 лева.
"При обискa в къщата ни полицаите броиха парите пред мен. Те бяха между 20 000 и 25 000 евро, а не 100 000 лева", каза тя.

По думите на Моника Гуцанова парите са били предназначени за почивка в чужбина, на която вече би трябвало да са заминали с двете си деца и детегледачката.

“Това са средства за самолетни билети, за хотели, за рент-а-кар. Щяхме да обикаляме”, допълни тя.

“Просто нямам думи за тези лъжи, че е имало толкова пари в дома ми и това, че мъжът ми бил оказал съпротива. Направо не мога да повярвам, че органите на реда могат да лъжат и да си измислят неща по такъв начин. Аз мога да докажа това, че мъжът ми не е оказал никаква съпротива. Освен това те направиха опис, когато изземваха нещата от в къщи – компютри, пари, документи, кодове на кредитни карти.”, обясни Гуцанова и потвърди отново, че ще съди институцията, която е организирала влизане в дома на семейството. “Ще си търся правата и за психическия тормоз, който беше оказан над нас, и за лъжесвидетелство също. Аз съм си направила психиатрична експертиза, ще направя и на децата”.

Моника Гуцанова се обадила в следствието и поискала свиждане с мъжа си, но такова й е било отказано.