Стандарт: Продават куцото ТУ за 2,5 млн. долара

Архив Варна

15-04-2010, 05:00

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Правителственият ТУ-154 М ще бъде продаден до края на годината, съобщава днес "Стандарт".

Оценката му вече е готова и е за 2,5 млн. долара, обяви транспортният министър Александър Цветков по Нова тв. Самолетът е в много добро техническо състояние, има малък брой пролетени часове. С него може да се лети извън ЕС. Моделът ТУ-154 е забранен да се използва в гражданската авиация в ЕС, вече е свален от експлоатация дори и от "Аерофлот".

Машината на няколко пъти аварира дори по време на полет с президента. Така нареченото куцо ТУ сега не се използва. Официалните ни делегации летят само с "Фалкона" и новия Еърбъс 319. Но според експертите аеропланът е в добро състояние и за 22 години е навъртял полетни часове, колкото прави един самолет от гражданската авиация за година.

Със същия модел самолет загина трагично преди дни полският президент Лех Качински. Веднага след авиокатастрофата генералният директор на правителствения авиоотряд 28 Пенчо Пенчев издаде заповед за спиране на българския "Ту" от полети на властта, докато се изяснят причините за нея. Основният проблем за използване на руската машина в правителствeния авиоотряд обаче е невъзможността на екипажите да изпълняват необходимите часове във въздуха и да се тренират в условия на полет. Затова Комисия към министерството на транспорта, ръководена от зам.-министъра Камен Кичев, предлага самолетът да бъде продаден.