Избрани Новини
"Труд": Подслушването на Сантиров с подкупа било незаконно
Разрешението за подслушване на съдия Петър Сантиров (обвинен в посредничество за подкуп по делото на ексминистър Цонев) е заобикаляне на закона, защото е дадено от друг град.
Това заяви председателят на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов вчера. По закон Пенгезов е трябвало да одобри СРС-тата срещу Сантиров. Според чл. 15 от ЗСРС разрешенията за прилагането им спрямо съдии се дават от председателя на “съответния апелативен съд”. В случая това е Пенгезов. “Дали СРС са незаконни е въпрос по същество на делото”, каза Пенгезов. Отказа друг коментар. Това съобщава от страниците си вестник "Труд".
По-рано пред ВСС министър Цветанов не изглеждаше притеснен от издаденото в провинцията разрешение. Обратното - заяви, че това говори за “проблеми и недоверие” при конкретни реализации. Той одобри шефа на Софийския градски съд Георги Колев. На въпрос дали недоверието е към Пенгезов министърът заяви: “Давате отговори в правилна посока.”
Но ако разрешението за подслушване е незаконосъобразно, въпросът предстои да се изяснява от съдебните власти, заявиха юристи. Пенгезов вчера оприличи информацията, че задържаният при акцията “Октопод” Николай Велков е казал, че му е осигурил 3-4 гласа във ВСС при назначаването, на активно мероприятие. Той напомни за обаждането на шефа на ДАНС Цветлин Йовчев в присъствието на двама свидетели, че срещу него има анонимен сигнал за корупция.