Европа обмисля забрана на мюсюлманското облекло и строежите на джамии

Архив Варна

16-04-2010, 16:57

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Белгия, Франция и Холандия обмислят пълната забрана на религиозни дрехи, които скриват напълно лицата на жените, съобщава АП.

Много европейски страни забраняват строежи на мюсюлмански храмове

Шансът да видите фередже в Белгия са по-големи от тези, да видите магазин за алкохол в Саудитска Арабия. Вероятно страната скоро ще стане първата европейска нация, която ще забрани със закон носенето на фередже и други ислямски носии, които напълно скриват женското тяло и лице.

Съседните Франция и Холандия също са на път да забранят облеклата, които много жени носят в Западна Европа. Тези дрехи плашат гражданите в Западна Европа, че са вход към навлизане на радикалния ислямизъм в демократичните им страни.

"Цялото общество подкрепя това", каза Леен Диерик, член на консервативната партия в белгийския парламент. Единодушно хората са съгласни с предложената забрана от 31 март.

Очаква се законът, който ще забранява ислямското облекло на всички пубични места, включително по улиците, да бъде приет през юли.

Обществата са разтревожени и виждат в исляма опасност за националната си идентичност. Това, съчетано с обвиненията към емигрантите, че крадат работни места в период на тежък икономически срив, задълбочава безспокойството в много европейски страни и повдига въпроса за ролята на мюсюлманите в обществото.

Заплахите, заради карикатурата на пророка Мохамед също породиха опасения, че ислямът не е съвместим със западните ценности на свободата на словото.

Швейцарските избиратели наскоро гласува за забраната на строителството на нови минарета.

През последните години строителни проекти за джамии и минарета в много европейски страни, сред които Швеция, Франция, Италия, Австрия, Гърция, Германия и Словения предизвикаха протести, някои от тях с насилие.

Френският президент Никола Саркози смята, че фереджетата накърняват достойнството на жените, но за разлика от белгийците и холандците, които виждат ясно и недвусмислено проблем за обществената сигурност, французите имат опасения за конституционосъобразността на забраната на религиозното облекло.

Предложената белгийски забрана е смятана от някои, за популистки ход на политиците в Европа.

Умар Мирза, 22-годишен ученик и главен редактор на холандски мюсюлмански уеб сайт, казва, че настроенията към мюсюлманите и имигрантите в страната са започнали да стават все по-негативни и тази тенденция е от 10 години насам.

"Хората на моята възраст не са виждали друго отношение", казва той, добавяйки, че преобладаващото мнение на мюсюлманите е, че настроението към тях става все по-лошо, а решенията на управляващите са все по-малко толерантни и насочени към към решение на проблема.

Проучвания на общественото мнение в Холандия показват, че анти-ислямската Партия на свободата може да получи тройно присъствие в парламента и ще спечели 25 или повече места в изборите през юни. В момета партията има само 9 места.
Привърженици на крайно десните партии в страната смятат, че мюсюлманите заплашват европейските ценности, носейки шалове и консервативни облекла, които напълно покриват тялото и главата, като фереджета и други ислямски дрехи. Те смятат, че демократична Европа вече не може да си позволи да толерира анти-либерализма на емигрантите.
"Ислямът е повече идеология, отколкото религия", казва Геерт Вилдерс, председател на анти-ислямската партия на свободата. "Аз не вярвам в европейския ислям. Ислямизацията в Холандия и Западна Европа ще отнеме свободите имаме днес."

Мюсюлманите са малцинство в Западна Европа, но въпреки това нарастват страховете, че Европа се превръща в "Еврабия".
Франция е с най-голям процент мюсюлманско население от около 5 милиона души, или 7,5 % от населението, следвана от Холандия с 6 %, Германия с 5 %, Австрия с 4,2 %, Белгия с 3 % и Великобритания с 2,7 %, според проучване на Изследователския център Пю във Вашингтон от 2009 г.

Налице е широка подкрепа в холандския парламент за забрана на облеклото, прикриващо лицето, освен, ако това не е необходимо по здравословни причини.
По-малко от 500 жени носят такива дрехи в Холандия - страна със население от 16,5 милиона души. Обсъждането на забраната е спряно за сега.

"Забраната на фереджетата в Белгия е лесна. По-голямата част от мюсюлманските жени тук не носят такива", казва Марям Хмадоун, активист в Антверпен за правата на мюсюлманските жени да носят на главата си шалове на обществени места.

Миналата година в Брюксел за носене на фереджета са глобени само 29 жени, а през 2008 г. - 33. В града е забранено това облекло, но само на местрно ниво. Новият закон предвижда криминализиране на национално ниво.

През януари дясноцентристкото правителство на Дания определи мюсюлманското облекло, като несъвместимо с датските ценности. Все пак не се гласува забрана, след като се установи, че само, около 200 жители в 5,5-миионната страна носят ислямски одежди.

От 65-те милиона жители на Франция, едва 1900 жени се обличат така. От 2004 г. в училищата са забранени мюсюлманските  шалове, както и еврейските и християнски кръстове и религиозни символи.
Президентът Никола Саркози казва, че фереджето "не е добре дошло" във Франция, но има опасения, че пълната забрана е противоконституционна.

Политиците в Германия, Испания и Италия споменаха забраната на ислямските облекла, но не е имало сериозно обсъждане.

Мюсюлманите казват, че техните ислямски дрехи изразяват религиозната им свобода.

Великобритания е по-толерантна и дори направи специални полицейски униформи за мюсюлманките - със забрадки.

Изабел Праил, заместник-председател на белгийската мюсюлманския изпълнителен орган смята, че забраната е излишна, тъй като прекалено малко жени ги носят - "Това говори за страх от другия, които е мюсюлманин. Това е ислямофобия".