В следващите дни България ще ревизира в позитивна посока прогнозата си за растежа на икономиката, тъй като възстановяващият се износ стимулира измъкването от кризата.
Това са думи на финансовия министър Симеон Дянков пред агенция "Блумбърг", за която той е дал интервю в Мадрид по време на срещата на финансовите министри от ЕС.
"Икономическите прогнози днес са по-оптимистични, отколкото в края на 2009г. Вероятно в следващите няколко дни ще повишим прогнозите си за икономиката до ниво от порядъка на 1% от БВП", е точният цитат от изказването на Дянков. Досега правителството твърдеше, че икономиката ще нарасне тази година с едва 0.3%.
Мотивите за оптимизма на българския министър са: "Безработицата се стабилизира и бавно пада, което е положително развитие, а ипотечният пазар расте трети пореден месец".
Според думите му България може да започне процедура за влизане в еврозоната "в рамките на няколко месеца". Зависи дали ръководството на ЕС ще започнат процедура срещу страната за "прекален дефицит", след като правителството ревизира данните си за дупката в бюджета, обяснява Дянков.
Ако ЕС санкционира правителството за скриването на размера на миналогодишния бюджетен дефицит, страната ще кандидатства "в началото на следващата година за режима ERM II, известен още като "чакалнята за еврото", уточнява министърът.
Той прогнозира, че тази година бюджетният дефицит може да е 1.8% от БВП. "Блумбърг" припомня, че през февруари този дефицит се е увеличил най-много от 10 години насам и то най-вече заради спадналия внос.
Че в следващите месеци България може да кандидатства за механизма ERM II, Дянков заявява и в интервю за агенция "Дау Джоунс". "Днес направихме голяма крачка, защото получихме неформално одобрение. Доколкото ни е известно, формалното одобрение ще стане следващата седмица", казва той.
Агенцията допълва, че сега правителството е готово да приеме делегация от експерти на Европейската комисия, която да оцени фискалното състояние на страната. По думите на Дянков тя може да започне работа в следващите 2-3 седмици.
За да попадне сред държавите, използващи единната европейска валута, България трябва да спази редица изисквания, едно от които е бюджетният дефицит да не надхвърля 3% от БВП. Докато се намира в механизма ERM II страната трябва да докаже, че икономиката й е стабилна. Това означава в продължение на 2 години да демонстрира още ниска инфлация, дълговете й да не надхвърлят определен праг, левът да е стабилен, лихвите да са съотносими с тези в еврозоната.
Медийните изяви на финансовия министър тази седмица продължават и с интервю за "Капитал". В него Дянков съобщава, че наистина едва преди 7-8 седмици правителството открило анексите към договорите на стойност 2 млрд. лева. "Схемата е била следната: икономиката е вървяла добре и бюджетите винаги са били с излишък. Раздаването му е ставало с политическо решение в края на всяка година. Само за декември 2008 г. така са похарчени 4.15 млрд. лв. Те са казвали на фирмите - правете проектите, пък в края на годината ще ви платим.
Проблемът се появява, когато няма излишък. В министерството на финансите аз съм анулирал договори за около 100 млн. лв., в регионалното - за около 250 млн. лв., в правосъдното - за 200-300 млн. лв. Така сумата, с която ни изненадаха, не е 2 млрд. лв. Има поне 1 млрд. лв. отгоре, които ние вече сме успели да разтрогнем", казва той.
Финансовият министър не вярва в хипотезата, че ако държавата се разплати с бизнеса, икономиката ще потръгне. "Това е другата грешна идея, която се дава от бизнеса, но на бизнеса му е изгодно - особено на тази част от него, която е участвала в тези кръгове и обръчи, които са взимали по този начин пари и договори. Ако работеше тази схема в малка страна като България, то тогава тези 4.1 млрд. лв., които се наляха в края на 2008 г., би трябвало по някакъв начин да имат влияние върху първото и второто тримесечие на 2009 г. А тогава икономиката падна съответно с 3.5% и 4.2%. Реално в малка икономика като България, която е отворена за външни инвестиции, за внос и за износ, фискална политика от този тип не работи. "