Всеки 4-ти с инсулт умира в България

Архив Варна

17-04-2010, 15:27

Снимка:

СНИМКА: БОЛНИЦА ТОКУДА

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Всеки 4-ти инсулт в България води до смърт, алармират невролозите и кардиолозите от МБАЛ „Токуда Болница София”. Те бяха домакини на първия у нас симпозиум, посветен на съвременната диагностика и лечение на мозъчно-съдовите заболявания.

Над 150 медици наблюдаваха на живо най-авангардните и животоспасяващи техники за лечение на запушени мозъчни артерии по време на мултидисциплинарния форум „Каротидно стентиране – резултати и перспективи”.  

„В България инсултите са с 30% повече от инфарктите, а смъртността от мозъчен инсулт у нас е два пъти по-висока от средната за Европейския съюз”, това съобщи при откриването на форума д-р Иво Петров, началник на отделението по Инвазивна кардиология в МБАЛ „Токуда Болница София” и водещ специалист в областта на съвременното лечение на болестите на сърцето и основните съдове. Натрупването на атеросклеротични плаки се наблюдава в голяма степен и при млади хора между 20- и 30-годишна възраст, категорични са лекарите. Всяка година у нас 26 000 души претърпяват мозъчен инсулт, пет пъти повече българи са покосени ежегодно от т.нар. „тих инсулт”.

Мозъчният инсулт няма да бъде водеща причина за смърт у нас, ако се осигури бърз достъп до качествена медицинска помощ. „3-ият час от настъпването на инсулт е златният стандарт пациентът да бъде настанен в болница с възможност за интервенционално лечение от висококвалифициран екип”, заяви д-р Петров.

Съвременните методи за лечение на мозъчен инсулт са венозна и артериална фибринолиза, а най-авангардният инвазивен подход е механичната реканализация на запушената артерия в мозъка.