Сега може и без паспорт през Сърбия заради вулкана

Архив Варна

17-04-2010, 16:30

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Заради последиците от изригналия в Исландия вулкан и в резултат на искане на няколко посолства на страни от Европейския съюз, Управлението на сръбската гранична полиция нареди на всички гранични пунктове на страната да бъде дадена възможност на гражданите на страни от ЕС да преминават през територията на Сърбия с лични карти, без паспорти, съобщи началникът на управлението Ненад Банович.

Това предава сръбската агенция ТАНЮГ.
Така хиляди жители на ЕС ще могат да тръгнат с влак, автобус или автомобил към Централна и Западна Европа след като над 30 хиляди полета бяха отменени над континента от четвъртък насам. Това беше невъзможно досега, тъй като гражданите на ЕС не са задължени при пътуване в страни членки на съюза, освен лични карти, да имат и паспорти, а смяната на полета с алтернативен транспорт изисква преминаване на границата със Сърбия, която не е член на ЕС.

Решението на Управлението на граничната полиция е взето по хуманитарни причини, за да могат гражданите на страните от ЕС да се върнат по домовете си, и ще е в сила до възстановяването на редовното въздушно движение на територията на ЕС, се казва в съобщението.

Нарушението на въздушния трафик в Европа ще продължи и в следващите 24 часа, съобщава Европейската агенция за авиационен контрол "Юроконтрол".

Активността на изригналия вулкан продължава да нараства, предупредиха исландски вулканолози, пише vesti.bg.

Стълб от пепел се е издигнал на височина от 8,5 км над вулкана. Вулканологът Магнус Туми Гудмунсон от Исландския университет съобщава, че днес за първи път ветровете са разсеяли за малко облаците над вулкана и вулканолозите са успели да прелетят над него, за да направят оценка на активността му.

Едва след като учените установят колко лед се е стопил в следствие на изригването, те ще могат да прогнозират и колко време ще продължи то.

Гудмунсон предупреди, че докато има достатъчно лед, то над вулкана може да се образуват още стълбове от пепел и това да стане причина за още нарушения на въздушния трафик в Европа.

Ветровете ще продължат да тласкат пепелта от исландския вулкан към Европа и в идните 4 или 5 дни, прогнозира Исландският метеорологичен институт.

Същевременно британската Метеорологична служба обяви, че вулканичният облак ще продължи пътя си към южната част на континента.

"До края на деня, ако ветровете се запазят в същата посока и със същата сила, облакът ще се разпростре още по на юг и вероятно около 23 ч. по Гринуич би могъл да достигне френско-испанската граница, остров Корсика, както и Северна Гърция", каза говорител на британската Метеорологична служба.

Френските метеорологични служби обявиха, че облакът ще се премести към южните части на Франция и ще достигне тази вечер зоната Средиземно море и Пиренеите.

Заради нарушения трафик в Европа петима ранени в Афганистан германски военни бяха изпратени за лечение временно в Турция, вместо в родната си. САЩ предпочетоха пък да изпращат ранените си военни от Ирак и Афганистан директно в болница във Вашингтон, вместо както обикновено във военна клиника в Германия, предава Асошиейтед прес.

Около една четвърт от пепелта, която е изхвърлена в атмосферата от изригването на вулкана в Исландия съдържат много
фини частици, които са особено опасни за белите дробове,

тъй като проникват по-навътре в тях, предупреди Световната здравна организация (СЗО), цитирана от АФП.

"Частиците с големина под 10 микрона са по-опасни, защото могат да проникват по-навътре в белите дробове. В момента се прави анализ на пепелта и на този етап се смята, че около 25% от пепелните частици са по-малки от 10 микрона", се казва в изявление на ръководителката на отдела за обществено здраве и околна среда на СЗО Мария Нейра.

Не би трябвало да има по-висок санитарен риск, докато пепелните частици остават на голяма височина, уточнява СЗО.

Хората, които страдат от хронични дихателни заболявания като астма, емфизема или бронхит "може да са по-чувствителни към дихателни дразнения ако пепелта се намира на по-малка височина и в по-големи концентрации", посочва СЗО.

В такива случай са валидни препоръките за случаи на високо замърсяване, обясни Нейра и препоръча на хората с чувствителни бели дробове да избягват всякакви физически усилия.

"Ако хората са навън и установят, че имат дразнения в гърлото и белите дробове, хремав нос и сърбежи в очите, те трябва да се приберат в закрити помещения", добави тя.