"Исландският вулкан няма да засегне приземяването на Discovery в понеделник. Навлизането в плътните слоеве на атмосферата на совалката няма да е близо до прашния облак", съобщават от космическия център Кенеди.
Астронавтите от Disсovery сe подготвят да се завърнат на Земята в понеделник, след успешното завършване на мисия за доставяне на провизии на Международната космическа станция, съобщава AFP. На совалката на НАСА й остават само още 3 полета, преди да бъда закрита програмата.
Екипажът трябва да кацне в космическия център Кенеди на НАСА във Флорида в 12,48 ч. по Гринуич. Огромният облак от пепел от исландския вулкан, който продължава да изригва, затваряйки въздушното движение в Европа, няма да му попречи, съобщиха от американската космическа агенция.
За 14-дневната мисия 7-членният екипаж на Discovery достави почти осем тона научно оборудване и други провизии.
След края на "кариерата" на совалките Discovery, на 16 септември, когато ще бъде последният им полет, САЩ ще разчита на Русия да качва астронавти до станцията.
Президентът Барак Обама потвърди тази спорна стъпка по време на посещението си в космическата база във Флорида миналата седмица.
Прогнозата на времето в понеделник в Кейп Канаверал е за облачно небе и очаквания за проливни дъждове.
Командирът на совалката - Алън Пойндекстър и неговият екипаж имат резервна възможност да кацнат във Флорида по-късно - в 14,23 ч. по Гринуич.
В неделя астронавтите са предприели мерки за икономичност на горивото, в случай, че метеорологичните условия забавят връщането им с един ден.
"Метеорологичната обстановка винаги е непостоянна и ще продължим да следим прогнозата", казаха от Хюстън.
Совалката може да остане в орбита до сряда, ако е необходимо, каза Брайън Луни, ръководител на полета от НАСА.
Спускането в понеделник по редкия курс северозапад-югоизток през Съединените щати, ще остави ярка светлина след себе си, която ще е видима с просто око от няколко щата, ако небето е ясно.
Discovery излетя на 5 април и пристигна на космическата станция два дни по-късно.
Имаше технически проблем - антената на совалката отказа да работи и това затрудни комуникацията между нея и станцията.
На кораба в продължение на 10 дни живяха 13 астронавти от САЩ, Русия и Япония, 4 от тях - жени. Това е най-големият брой жени, които са едновременно на космическа станция, за всички времена.
В 3 космически излизания астронавтите смениха външния охладителен резервоар. Циркулацията на амоняка в резервоара разпръсква топлината, генерирана от вътрешната електроника на станцията и от животоподдържащите системи.
Научният хардуер, доставен от Discovery, включваше техника за наблюдение на Земята - камери и спектрални скенери за изследване на атмосферата, земните форми, крайбрежните райони, както и метеорологичната картина на планетата.
Нов експеримент ще се занимава с измерването на промените в мускулите и ставите и със здравословното състояние на астронавтите, по време на продължителния живот в безтегловност. Совалката ще достави до Земята в специална хладилна камера кръвни и други проби от астронавтите, които ще бъдат изследвани.
По време на посещението си в базата Кенеди на 15 април, Обама не спомена за удължаване на програмата, което разочарова някои в Конгреса и назначените в струващата милиарди космическа програма.
Тъжната реалност е, че Съединените щати вероятно скоро няма да могат да изпратят собствени космонавти, за първи път от три десетилетия насам.
"Ние сме много развълнувани относно бъдещата посока на изследването на космическото пространство", настоя Пойндекстър пред репортери в неделя, заявявайки, че космическият екипаж е получил информация за забележките на Обама миналата седмица.
Пилотът на Discovery Джим Дътън, който осъществи първия си и вероятно последен космически полет, изрази общите чувства: "Мисля, че всички се чувстват малко огорчени. Ние обичаме совалката, но трябва да погледнем в бъдещето".