МВФ: Икономики като българската ще се възстановяват по-бавно

Архив Варна

22-04-2010, 05:51

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Въпреки подобрените си прогнози за глобалния икономически ръст Международният валутен фонд (МВФ) смята, че някои страни, сред които и България, може да излязат от кризата по-бавно от очакваното.

Това показва глобалната икономическа прогноза на институцията, публикувана днес във вестник "Дневник".

Според фонда в нововъзникващите икономики на Европа ясно може да се очертаят две групи. Първата е на страните, които се справят добре с кризата (като Полша) и където увеличената вътрешна сигурност в икономиката вече привлича чужди инвестиции (Турция).

Във втората са държавите, които преди кризата имаха висок дефицит или по текущата си сметка (България, Латвия, Литва), или в бюджета си (Унгария, Румъния). Именно тези страни са заплашени от по-бавно възстановяване и дори от възникване на нови икономически кризи особено ако не се вземат бързи мерки на политическо ниво за решаване на проблемите им.

Всъщност несправянето с дефицитите в бюджета и във външната търговия на страните от периферията на Европа е сред двата най-големи риска за нововъзникващите пазари в Европа, смятат от МВФ.

Първият и по-непосредственият са ликвидните проблеми на Гърция. От друга страна, решаването на проблемите е трудно и ще забави икономическия ръст, отчитат от фонда.

Като цяло фондът повиши за втори път прогнозата си за глобалния икономически ръст. Вече очаква 4.2% ръст за 2010 г. спрямо 3.9% през януари. МВФ подобри и прогнозата за българската икономика от свиване с 2.5%  до ръст от 0.2%. Наскоро финансовият министър Симеон Дянков ревизира очакванията на правителството от 0.3% на 1% за тази година.

Според организацията  най-големи перспективи за растеж има САЩ. Що се отнася до развиващите се икономики, водещ според фонда ще е азиатският регион. "Намираме се във важен нов етап на кризата", каза главният икономист на МВФ Оливие Бланшар.

"Глобалната депресия беше избегната. Икономиката се възстановява с по-бърз темп, отколкото очаквахме", допълни той. Според Бланшар обаче едно устойчиво възстановяване изисква още много работа.

Той призовава главно за фискална консолидация в развитите икономики, корекции на обменните курсове и ребалансиране на търсенето по света.

БВП на развитите икономики ще нарасне с 2.3% през настоящата година. Икономиката на САЩ ще отчете ръст 3.1%, а тази на еврозоната - 1 на сто. МВФ очаква БВП на Китай да се увеличи с цели 10% при 6.3 на сто за развиващия се свят.

Според фонда на преден план излизат рисковете от фискалната нестабилност. Това изисква адекватни политически действия за поддържане на възстановяването, подчертават от организацията. На първо място трябва да се ограничи рискът за държавни фалити.

Трябва да бъдат изтеглени икономическите стимули, без да се стига до висока инфлация. Фондът определя и високата безработица като основна заплаха за крехкото възстановяване. МВФ настоява за бързо приемане на новите регулации за глобалната финансова система.