Първанов праща поправките в НПК в Конституционния съд

Архив Варна

23-04-2010, 09:51

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Конституционният съд ще бъде сезиран с искане от президента Георги Първанов да се произнесе по приетите от парламента промени в Наказателно-процесуалния кодекс, съобщи прессекретариатът на държавния глава.

Първанов наложи вето върху спорните текстове в НПК, даващи възможност осъдителна присъда да се основава само на косвени доказателства - данните от специални разузнавателни средства и показания на свидетели с тайна самоличност.
Другият върнат текст е за възможността за назначаване на т.нар. запасен или резервен защитник на обвиняемия.

Президентът Георги Първанов наложи ветото, като се позова на Европейската конвенция за защита правата на човека, която гласи, че никой не трябва да бъде съден само въз основа на тайни доказателства. Промените в НПК създават именно тази възможност, след като съдът ще може да осъжда само върху показанията на анонимен свидетел и данни от специални разузнавателни средства.
По повод поправката, свързана с резервния защитник, президентът твърдеше, че тя "противоречи на чл. 6, т. 3 от Европейската конвенция за защита правата на човека, прокламиращ, че всяко лице, обвинено в извършването на престъпление, има право да се защитава лично и да ползва адвокат по свой избор”.

НПК вече дава възможност при неявяване по неуважителни причини на упълномощения адвокат и на обвиняемия, резервният защитник да предприема процесуални действия без знанието на тъй наречения му довереник.
Най-спорният момент е, че в рамките на досъдебното производство този адвокат се назначава от прокурора. Това, на практика, означава, че обвиненият ще си назначава своя противник в процеса. По време на съдебната фаза "резервата" ще се назначава от съда.

С гласовете на ГЕРБ, "Атака" и ДСБ Народното събрание отхвърли в сряда ветото на президента върху двата най-спорни текста от новия вариант на Наказателно-процесуалния кодекс.
131 депутати гласуваха "за" отхвърлянето на президентското вето, 47 бяха "против" и двама се въздържаха. Синята коалиция се раздели в гласуването, като от СДС се обявиха срещу тези две корекции на закона.
Дебатът при повторното гласуване на промените не е променил разбирането на президента, че оспорените от него разпоредби нарушават основните права и свободи на гражданите, участващи в наказателното производство, се казва в съобщението.
Поради това Първанов ще поиска Конституционният съд да се произнесе дали текстовете противоречат на конституционните разпоредби и на международни актове.