Избрани Новини
Стандарт: Путин даде старт на “Южен поток” в Австрия
Руският премиер Владимир Путин подписа вчера във Виена последния документ, необходим за старта на газопровода "Южен поток", пише днес "Стандарт" по информация на австрийската агенция АПА.
Русия е готова да осигури газ на Европа за 100 г. напред, каза Путин във Виена. Подписите под двустранното споразумение сложиха руският енергиен министър Сергей Шматко и австрийският икономически министър Райнхолд Митерленер. За газопровода, който трябва да се задейства през 2015 г., Русия вече подписа договори с България, Гърция, Словения, Сърбия, Унгария и Хърватия.
Официално визитата на Путин бе всъщност да присъства като почетен президент на Европейския съюз по джудо на Европейското по този спорт във Виена и да награди победителите, но главното бе "Южен поток". Путин разговаря с австрийския канцлер Вернер Файман освен за енергетиката, и за прокарването на широкорелсова жп линия по руския стандарт от Кошице, Словакия, през Братислава до Виена, която да свърже Европа през Русия с Югоизточна Азия. Руският премиер се срещна и с президента Хайнц Фишер. Днес вечерта отпътува за Рим, където ще се срещне с италианския премиер Силвио Берлускони за подписване на меморандум за създаването на експериментален термоядрен реактор "Игнитор".