Избрани Новини
Замислят такса за поливна инфраструктура, нямало да оскъпи водата
Да се създаде държавно предприятие за опазване от наводненията предвижда новата стратегия за хидромелиорациите, по която се работи в момента.
Това съобщи инж. Калин Андреев от Изпълнителната агенция по хидромелиорации, който участва в екипа по подготовката на новата стратегия. Той допълни, че в новия документ се предвижда и въвеждането на такса за поливна инфраструктура. Тя обаче нямало да доведе до повишаване, а напротив – до намаляване на цената на водата за поливане до 3 пъти.
Новостите, които ще залегнат в стратегията, бяха представени на форум за развитието на хидромелиорациите, който се проведе в Дългопол и бе част от общото събрание на сдружението за напояване „Камчийска долина”. България е първата държава в Европа, която е приела закон за водните синдикати, както са се казвали сдруженията за напояване тогава. Това е станало през 1920 г. Германия е приела такъв закон 20 години след нас, каза инж. Андреев. Той припомни, че хидромелиорациите са важна част от земеделието, което като сектор е измъквало България след всяка национална катастрофа.
Като най-голям проблем в развитието на хидромелиорациите у нас участниците във форума посочиха собствеността на съоръженията. Те са на държавата, но тя не се е грижила за тях като добър стопанин и състоянието им е много лошо. Ако ги прехвърли на водните сдружения, се очаква ЕС да наложи санкция, тъй като ще се смята, че това е нерегламентирана държавна помощ. Експерти ще търсят други възможности за решаването на проблема, тъй като той е от жизненоважно значение за развитието на селското стопанство.
Сдружението за напояване „Камчийска долина” обхваща 20 232 дка в землищата на град Дългопол и селата Сава, Цонево, Величково, Боряна и Красимир. Изграждането на хидромелиоративната система в региона, която се захранва от язовир "Цонево", е стартирало в края на 50-те години на ХХ век.
Създадохме сдружението, защото знаем, че пътят на богата България неизменно преминава през оползотворяване на природни и човешки ресурси в изоставени селски райони като нашия, защото вярваме, че ефективното българско земеделие може да се оправи само с поливане на устойчиви български сортове, поясни председателката Маринка Иванова. Вече са предприети конкретни мерки по възстановяването на земеделието в Камчийската долина – обособени са нови овощни градини, много от пустеещите земи вече се обработват.
Експерт от водното сдружение показва Камчийската долина, която е опасана от хидромелиоративната система.