Колежът по туризъм иска помощ от премиера за проблема със сградата

Новините

27-04-2010, 16:16

Снимка:

IMPACT PRESS GROUP

Автор:

ЖУЛИЕТА ЦВЕТКОВА

Всичко от Автора

Премиерът Бойко Борисов да разнищи схемата, по която Колежът по туризъм във Варна остана без сграда, и да намери виновните и вероятно спечелилите от нея.

За това настоява в отворено писмо студентският съвет към колежа, който според областния управител Данчо Симеонов до септември трябва да освободи ползваните помещения на Националното училище по изкуствата "Добри Христов". Група студенти вчера търпеливо изчакаха премиера пред административната сграда на "Солвей Соди", където пристигна за откриване на новия котел на ТЕЦ "Девен", и успяха да му връчат писмото, както и да получат уверенията му, че ще направи всичко възможно за решаване на проблема.

"Години наред една сграда в центъра на Варна е ябълка на раздора за две еднакво достойни училища, разменна монета между държавни институции и частна фирма, а в бъдеще може би и апетитна хапка за бизнесмени. Години наред ние, студентите от най-старото и престижно държавно училище по туризъм в страната, търпеливо чакаме държавата да ни обърне внимание. Тази държава, която издига туризма като един от приоритетите в своята икономика, за да заеме достойно място в Европейския съюз. Тази държава, която твърди, че е за модерно професионално обучение. Тази държава, чието младо поколение всекидневно се топи, прогонено от недалновидни управници", се казва в писмото.

Според студентите проблемът със сградата на колежа се изостря циклично след всяка смяна на властта.

"През август 2002 г. с благословията на НДСВ и посредничеството на областния управител Яни Янев на държавната собственост, отредена за база на Колежа по туризъм, посегна братът на финансовия министър Милен Велчев - Георги. МОН и областната управа във Варна буквално подариха държавен имот на "бедния" бизнесмен. Никой на никого не потърси сметка", припомнят в писмото си студентите.

През април 2006 г. колежът бе принуден от областния управител да опразни поредни 5 стаи от сградата, ползвана съвместно с Националното училище по изкуствата.  За успокояване на общественото мнение и блокиране на студентския протест  получихме едно помещение в кв. "Чайка", в което в никакъв случай не могат да се обособят 5 учебни зали. И така вече 4 години ние учим в помещения, половината от които са в студени бараки и влажни мази, а на мястото на отнетата от нас държавна собственост се издигат два луксозни частни хотела, се казва в писмото.

Повярвахме, че на власт са дошли честни и справедливи хора, когато през септември 2009 г. новият областен управител от ГЕРБ Данчо Симеонов заяви, че е задвижена процедурата за компенсиране на държавата от страна на фирмата, придобила имота на Колежа по туризъм. Радвахме се на всяка разкрита корупционна схема. Очаквахме резултатите от проверката, назначена от Върховната касационна прокуратура през август 2009 г. Дори измислихме име на операцията - "Акулите", разказват студентите.

Докато обаче си мечтаят как след 5 години може би най-после ще си имат собствена сграда, на 19 април областният управител Данчо Симеонов ги сюрпризира с новината, че сградата, която сега ползват (построена през 1900 г. за френския лицей във Варна, ползвана в различни периоди и от ВВМУ и Френската гимназия), е отредена само за нуждите на НУИ "Добри Христов", колежът трябва да я освободи до септември и да провежда обучението на 650-те си студенти на площ от 250 кв. метра. Неприемлива е и идеята да ползваме базата на Икономическия университет, която не е разчетена да приеме допълнително повече от 600 студенти от 3 специалности в общо 33 групи с общ годишен хорариум над 50 000 часа аудиторни и 6900 часа практически занятия, смятат от студентския съвет.

Не искаме да повярваме, че в цяла Варна няма сграда за нуждите на нашия колеж, категорични са студентите. Те настояват за ясни отговори на няколко въпроса: "Защо и за колко се продаде прилежащата земя под предоставените ни за стопанисване и управление две сгради в Златни пясъци, без ние да бъдем уведомени, че има възможност за закупуването й?", "Защо областната управа и Министерството на икономиката ни препоръчаха бизнесмена Георги Велчев като добронамерен и надежден партньор?", "Защо МОН, без да ни уведоми, сключи с "Краун хотелс" ООД (сега "Хелиос хотелс" ЕАД) нов договор, а 2 години и половина след това се отказа от него?", "Защо община Варна издаде разрешителни за строеж на хотелски комплекс "Хелиос" на основата на предварителен договор между МОН и "Краун хотелс" ООД?", "Защо при управлението на НДСВ и тройната коалиция бе безнаказано проигран държавен имот?", "Защо държавата лишава от собственост най-престижния колеж по туризъм в България?".

Държавата ни изпраща на улицата точно в началото на кандидатстудентската кампания, тревожат се от Колежа по туризъм, където в продължение на 45 години професионална квалификация са получили над 7500 специалисти, търсени от български и чуждестранни работодатели. Няма да се предадем, защото сме надраснали поколението на своите родители и твърдо сме решени да се борим, твърдят студентите от колежа, които вече събират подписи в защита на своите интереси. Искаме да останем тук, да развиваме нашия туризъм и да живеем като нормални хора, но затова трябва да имаме читави управници, хора на честта, пише в писмото, предадено вече на Бойко Борисов. Ръкува се с нас, каза, че ще го предаде в съответното министерство и ще опита да направи нещо - приехме това като обещание, коментираха след срещата си с премиера от студентския съвет на колежа.