Избрани Новини
Сесията: Николай Апостолов е новият председател на Общинския съвет
15:13 ч Николай Апостолов от ГЕРБ е новият председател на общинския съвет.
Кандидатурата му беше подкрепена от всички 39 общински съветници, които взеха участие в тайното гласуване за нов председател на местния парламент.
Припомняме, че групата на БСП напусна заседанието още преди гласуването, с което беше свален вече бившият председател Борислав Гуцанов.
Така гербаджията сяда в председателското кресло с гласовете на ГЕРБ, ГЛАС, Нашият град, Атака, СДС, новата на група на ДСБ, БНД и Нова сила, ДПС, Отечество и ЛИДЕР. Тоест всички без БСП.
Впечатление прави, че за избора на Апостолов гласуваха доскорошните партньори на социалистите в местния парламент – ДПС и Атака. Същото може да се каже за съветниците от БНД, Отечество и ЛИДЕР.
Смяната на председателя на общинския съвет Борислав Гуцанов е единствената точка в дневния ред на днешната извънредна сесия. Заседанието беше открито от най-възрастния местен парламентарист – доц. Константин Трошев от ГЕРБ, а след това с гласуване съветниците избраха лидера на партия „Нашият град“ Неделчо Михайлов за председателстващ на извънредното заседание.
Както ВарнаУтре информира, сесията беше свикана по искане на 25 общински съветници, като инициативата тръгна от ГЕРБ. Единствената цел на днешното заседание е да бъде сменен настоящият председател Гуцанов. Припомняме, че лидерът на БСП в града беше арестуван при операция „Медузите“ на 31 март, а прокуратурата му повдигна обвинения за източване на общинската фирма градски транспорт.
В началото на днешното заседание групата на БСП излезе с декларация, според която провеждането на извънредната сесия е противозаконно. Причините са, че е свикана в нарушение на правилника за работа на местния парламент, а самата смяна на Гуцанов противоречи на текстове от закона за местното самоуправление.
След червените думата взе общинският съветник и фармацевтичен бос Веселин Марешки, който е и зам.-председател на местния парламент. Той риторично попита какво е се е случило за една седмица, че мнозинството от колегите му са убедени и готови, че смяната на Гуцанов трябва да стане факт. „Припомням, че преди десетина дни за това настоявах само аз, но всички участници в председателския съвет бяха против. Какво или колко промени мнението ви колеги“, иронично попита Марешки.
После общинските съветници излязоха в 15-минутна почивка, която беше дадена по искане на групата на БСП.
Очаква се днес за председател на местния парламент да бъде избран Николай Апостолов от ГЕРБ.
Чрез тайно гласуване – с бюлетини и в тъмна стаичка, общинските съветници ще решат дали да прекратят правомощията на председателя си Борислав Гуцанов, който беше арестуван при операция „Медузите“. В бюлетините ще има три опции – за, против и въздържал се. Разбира се всеки съветник може да пусне и празен плик. Преди гласуването местните парламентаристи излязоха в 30 минутна почивка за подготвяне на техническите детайли.
Дебатите преди това бяха доста постни. От тях стана ясно, че Синята коалиция се е разпаднала. Както ВарнаУтре информира, тримата съветници от СДС и ДСБ още миналата седмица обявиха, че правят нова дясна група с участието на още трима други местни парламентаристи. Цанко Цветанов от СДС обаче предявил претенции, които не е можело да бъдат удовлетворени, подчертаха доскорошните му коалиционни партньори от ДСБ. Така се стигна до комичната ситуация Цветанов да говори от името на „Синя коалиция плюс“, в която единствен член е той. От ДСБ пък го иронизираха че бил „Синя коалиция минус“. Новата дясна група, която все още няма име, без седесаря изглежда по следния начин – Стелиян Севастиянов, и Ивайло Митковски, Снежана Донева, Ради Радев и Ивайло Бояджиев.
По време на дебата десните заявиха, че подкрепят смяната на Гуцанов, а Цветанов подчерта, че не желае в новото мнозинство да участват общински съветници, които преди са партнирали на БСП и ДПС.
Орлин Симеонов пък дръпна слово, чиято цел беше да опровергае твърденията на БСП, че свикването на извънредната сесия и смяната на председателя на местния парламент са противозаконни. По неговите думи, единственият мотив за прекратяването на пълномощията на Гуцанов е системно несправяне със задълженията, не през последните три месеца, а от началото на мандата. „Всички сме свидетели как се работеше на тъмно. Ние искаме да има светлина и прозрачност“, подчерта Симеонов.
Най-дългото и емоционално изказване пък дръпна лидерът на ДПС Янко Станев. Той и партията му дадоха висока оценка на управлението на Гуцанов. Според Станев, никой не може да отрече, че арестуваният лидер на БСП е в основата на развитието на големи и мащабни проекти за града, като е поел лична отговорност за тяхната реализация. Депесарят каза още, че безгрешни хора няма, но и подчерта, че трябва да има и мярка. После Станев призова новото мнозинство около ГЕРБ да не тръгва по пътя на силовото налагането на убежденията си.
Валерия Ангелова от БСП отхвърли обвиненията срещу Гуцанов, че е работил на тъмно и е толерирал отделни политически групи в съвета. След това подчерта, че инициаторите на извънредната сесия са объркали морално-етическите норми със законовите. После групата на червените общински съветници напусна залата.
Любопитно е, че никой от „Атака“ не се изказа от трибуната и не взе официално отношение по предсрочното прекратяване на правомощията на Гуцанов. Припомня, че от началото на мандата хората на Волен Сидеров във Варна гласуваха с мнозинството на БСП и ДПС, а след ареста на председателя бяха първите, които подкрепиха инициираната от ГЕРБ подписка за неговата смяна.
След прекратяването на дебатите групата на БСП демонстративно напусна залата. В 13:00 часа червените ще дадат песконференция за да обяснят, защо не участват в гласуването за предсрочно прекратяване на пъломощията на председателя на местния парламент. Както е известно те смятат, че днешната извънредна сесия противоречи на закона за местното самоуправление и на правилника за работа на общинския съвет. За това социалистите ще обжалват провеждането на заседанието и взетите на него решения пред Административен съд Варна.
{vsig}VARNA/2010-04-28-Sesiq{/vsig}
С 36 гласа „за“ досегашният председател на общинския съвет Борислав Гуцанов беше свален от поста. Гласуването за предсрочното прекратяване на правомощията беше тайно – с бюлетини. В него участваха 39 общински съветници. Припомняме, че десетимата съветници от групата на БСП напуснаха заседанието още преди гласуването.
36 от общинските съветници гласуваха „за“ предсрочното освобождаване на Гуцанов. Против е гласувал един общински съветник, а още един се е въздържал. Една от бюлетините в урната беше обявена за недействителна, а празни пликове нямаше.
След свалянето на Гуцанов общинския съвет премина към избора на нов председател. Единствената кандидатура бе тази на Николай Апостолов от ГЕРБ. Той бе предложен от съпартиеца му Димо Стоев. Припомняме, че Стоев влезе в съвета от листата на гравитиращата около БСП партия ОБТ, но в последствие се присъедини към гербаджиите. Преди това – в продължение на 8 години, той беше финансист номер 1 в кметския екип през първите два мандата на Кирил Йорданов.
Единственият кандидат за председател на местния парламент – Николай Апостолов от ГЕРБ, обеща пред общинските съветници, че ако го изберат, ще работи ясно, честно и открито.
В изказването си, което предхожда тайното гласуване за избор на нов председател, той подчерта че се ангажира да въведе максимална прозрачност във всички действия на общинския съвет. Според гербаджията, спечелването на доверието на варненската общественост минава именно през това.
„Ще постигнем тези цели само, ако правим всичко открито, честно и прозрачно. Без никакви договорки, без никакви пазарлъци – всичко ще се случва на светло, всичко ще бъде сложено на масата“, категоричен беше Апостолов.
Той е сред общинските съветници с най-малко опит в местния парламент. В листата с кандидати на ГЕРБ за местните избори от 2007-а Апостолов беше чак на 15 място. Той влезе в местния парламент, след като 6 от общо 9-е общински съветници на ГЕРБ бяха избрани за депутати на парламентарния вот през миналата година. На местните избори Апостолов беше и кандидат за районен кмет на „Младост", но загуби балотажа с Йорданка Юнакова от БСП.
Апостолов е възпитаник на ВНВУ "Васил Левски" със специалност "Автомобилни войски" и гражданска специалност "Инженер по експлоатация на автомобили и мотокари". Има 10 години стаж на военна служба, а по-късно е работил като "Директор продажби" в голяма частна фирма.
Гербаджията е на 46 години, женен е и има две деца. Той е зодия „Стрелец", а голямата му страст са автомобилите.
Предсрочното прекратяване на пълномощията на Борислав Гуцанов като председател на общинския съвет ще бъде обжалвано пред административния съд.
Това категорично заявиха след свалянето на Гуцанов общинските съветници от БСП и градското ръководство на партията. Червените ще изчакат седемдневния срок, в който трябва да излезе протокола от днешното извънредно заседание, за да формулират жалбата. Според тях нито един от мотивите за освобождаването на Гуцанов не е основателен. По думите на общинската съветничка Валерия Ангелова, морално-етичните норми не може да бъдат основание, за прекратяването на председателски правомощия.
На днешната сесия само двама души от групата на БСП са се разписали в присъствения протокол, за да могат да представят позицията на червената група. Припомняме, че социалистите напуснаха залата точно преди местния парламент да пристъпи към гласуването, с което правомощията на Гуцанов бяха прекратени.
„Има реципрочност между репресията и възмездието“, подчерта зам.-шефът на червените в града Аврам Тодоров. По адрес на ГЕРБ и новото мнозинство около тях, социалистът заяви, че „тези момчета не са учили диалектически материализъм на времето и не знаят, че привидният им консенсус бързо ще изчезне.“ Варненското ръководство на БСП подчерта, че ще преосмисли отношенията с другите политически сили в местния парламент, които до преди месец бяха част от мнозинството около БСП и ДПС. Припомняме, че става въпрос основно за Атака и Нашият град.
Според лидера на БСП Сергей Станишев новото мнозинство във Варненския общински съвет, което свали Гуцанов от председателския пост, е анонимно. По думите на бившия премиер то е сглобено заради задкулисни сделки. Точно такава щяла да бъде и коалицията - задкулисна. Според червения лидер, това ще е изключително вредно за Варна.
„През следващите дни и месеци БСП ще трябва да покаже, че, независимо от тази атака, ще продължи да работи за Варна и за интересите на обикновените хора в града. Една от целите на моето идване е да подкрепя целите на БСП в морската столица в този труден момент“, заяви Станишев. Той посети града, за да участва в дискусия, посветена на проблемите при усвояването на средствата от европейските фондове.
Кандидатурата му беше подкрепена от всички 39 общински съветници, които взеха участие в тайното гласуване за нов председател на местния парламент.
Припомняме, че групата на БСП напусна заседанието още преди гласуването, с което беше свален вече бившият председател Борислав Гуцанов.
Така гербаджията сяда в председателското кресло с гласовете на ГЕРБ, ГЛАС, Нашият град, Атака, СДС, новата на група на ДСБ, БНД и Нова сила, ДПС, Отечество и ЛИДЕР. Тоест всички без БСП.
Впечатление прави, че за избора на Апостолов гласуваха доскорошните партньори на социалистите в местния парламент – ДПС и Атака. Същото може да се каже за съветниците от БНД, Отечество и ЛИДЕР.