Избрани Новини
Готвят промяна и на медийния регулатор
Членовете на Съвета за електронни медии няма да имат право на два последователни мандата.
Това предвиждат внесените от ГЕРБ поправки в Закона за радио и телевизия, които ще се гледат на извънредно заседание на медийната комисия утре, съобщи Mediapool.
Независимо от съпротивата на опозицията тази промяна най-вероятно ще бъде одобрена от мнозинството, което означава, че предстои подмяна на целия СЕМ с изключение на председателя му Георги Лозанов и члена на съвета София Владимирова. Двамата бяха избрани от парламентарното мнозинството в началото на април.
Доц. Георги Лозанов е бил член на НСРТ (предшестващия СЕМ регулатор) от 1997 г. до 2001 г. и негов председател за една година. Първият му мандат като член на СЕМ е бил от 2001 до 2003 г., поради което не попада под "ударите" на готвените законодателни промени.
В проекта е залегнало и обявеното по-рано намерение на ГЕРБ да редуцира състава на СЕМ от 9 на 5 души. Парламентарната квота ще е от трима души, а президентската – от двама.
По предвиденото изискване от СЕМ ще излязат досегашните членове, които имат два мандата един след друг. Това са Маргарита Пешева и Мария Стефанова, както и Бойчо Кулински и Милен Вълков, назначени от президента.
Мотивът предлаганите поправки е, че в условията на финансова криза трябва да се правят икономии и да се намали съставът на всички органи, издържани от държавата.Подобни промени в ЗРТ бяха гласувани от правителството в края на ноември миналата година. В тях също се предвижда редуциране на състава на СЕМ от 9 на 5 души, както и да бъдат сменени членовете, които последни са влезли в регулатора.
Подменянето на състава на медийния регулатор съвпада със стартиралите процедури за нови директори на държавните радио и телевизия.
Свит ще бъде и съставът на Комисията за защита на конкуренцията. Правителството вече одобри законодателни промени, с които се предлага комисията да е от петима души - председател, зам.-председател и трима членове. Те ще са с еднакъв петгодишен мандат.
В момента КЗК е със седем членове, като се ръководи от председател и двамата му заместници. Председателят има шестгодишен мандат, а заместник-председателите и членовете се избират за срок от пет години.
Наскоро Народното събрание редуцира и състава на Комисията за регулиране на съобщенията, която също стана с 5 членове.