Избрани Новини
7 години затвор за носене на фередже в Белгия
Белгия стана първата европейска страна, която гласува за забраната на носенето на обществени места на мюсюлмански дрехи, закриващи лицето, предаде АФП.
Новината шокира мюсюлманите не само в страната, но и в съседна Франция, която може да последва примера на Брюксел.
Законопроектът, който събуди недоволството на групата за защита на човешките права "Амнести Интернешънъл", няма да влезе в сила в следващите седмици и е възможно да бъде преразгледан, ако бъдат насрочени предсрочни избори заради царящата в Белгия политическа криза.
"Ние сме първата страна, която ще разбие ключалките, които са направили голям брой жени роби и се надяваме да бъдем последвани от Франция, Швейцария, Италия и Холандия - страни, които мислят", каза представителят на либералите Денис Дукарме.
В долната камара на федералния парламент в четвъртък вечер, с нито един глас "против" и само два "въздържал се" 136 депутати гласуваха "за" националната забрана за носене на дрехи и шалове, които не позволяват на човека, който е облечен в тях, да бъде напълно идентифициран и разпознат. Дрехи, които закриват цялото лице, като фередже, бурка и никаб вече са забранени за носене на обществени места.
Забраната е за излизане с фереджета на улици, в обществени градини и спортни площадки или сгради, "предназначени за обществено ползване, или предоставяне на услуги за обществено ползване", съгласно текста на законопроекта.
Глобата за хората, които не се съобразят със забраната, ще бъде от 15 до 25 евро и/или присъда до 7 години.
Всички парламентарни групи подкрепиха закона, предимно заради мерки за сигурност, свързани с това, че жените, които носят подобни дрехи, не могат да бъдат разпознати.
Във вестник "Le Soir" специалистът по ислям Михаел Приво каза, че Белгия "сега се присъединява към Иран и Саудитска Арабия в клуба на страните, които налагат правила за облеклото на обществени места". Той каза, че и трите страни се позовават на "защитата на достойнството, или дори на свободата на жените, за да оправдаят неоправдаемото: ограниченето на личната свобода на гражданите".
Заместник-председателят на Мюсюлманския административен съвет на Белгия - Изабел Праил, изрази опасения, че забраната може да създаде опасен прецедент и да проправи път на още по-строги мерки срещу други символи на изповядването на ислямската религия като чалмите на сикхите.
"Като се има предвид острата криза, пред която нашето правителство е изправено, този жест на отнемане на нашите свободи, който ще лиши десетки жени от фундаменталните им права, е изцяло задвижен от идеология", каза тя в петък.
Амнести призоваха горната камара да преразгледа закона, защото смятат, че този ход е в нарушение на задълженията на Белгия по силата на международното право за човешките права.
"Пълната забрана за покриване на лицето би нарушило правата на свобода на словото и религията на жените, които искат да носят бурка, или никаб", заяви Джон Далхюсеин, експерт в Амнести, относно дискриминацията в Европа.
"Белгийската пълна забрана на воали на лицето е първата в Европа и поставя един опасен прецедент", предупреди той.
"Този закон ме смущава", добави Бруно Тойбенс, фламандски депутат от социалистите, който се въздържа от гласуване.
"Вярвам в свободата на изразяване на мнение и не мисля, че трябва да бъде ограничена, освен в много изключителни обстоятелства. Няма никаква връзка между престъпността и носенето на фередже", допълни той.
Спорове за носенето на мюсюлмански воали и други религиозни облекла в държавни или обществени институции се водят в цяла Европа.
Франция ще арестува и ще налага огромни глоби на всеки, който кара насила мюсюлманка да носи подобно облекло, закриващо лицето й - това е част от версията на законопроекта, който се обсъжда в страната.
Въпреки че жените ще бъдат изправени само пред глоба от 150 евро, ако те решат да носят тези дрехи, президентът Никола Саркози иска да наложи една година затвор и 15 000 евро глоба на тези, които принуждават други да ги носят.
Окончателният текст на законопроекта ще бъде одобрен от френския кабинет на 19 май и парламентът ще започне обсъждането му през юли.
Франция прие закон през 2004 г., забраняващ носенето на забрадки, или други "видни" религиозни символи в държавните училища.