Един ден от живота в противобедствения бункер (една обикновена утопия)
Ден 300, откакто на всички континенти избухнаха вулкани. Имаше стрес, паника, убийства. Цените на спасителните бункери се качиха буквално за секунди. Ако малко преди това бяха приемани като поредната богаташка параноя, то те изведнъж станаха животоспасяващо средство. По последна информация обикновени хора са останали по домовете си, запасени с храна и вода.
Вероятността да са оцелели повече от няколко месеца е нулева. Новини, откакто сме в бункера, няма. Преди да ни спуснат, учени се опитаха да разгадаят гнева на земята. Следите водеха до човека. Топенето на ледниците повишило температурата на кората и това провокирало вулканичната активност. Така стана с първия вулкан в Исландия, така стана и с другите. Хората се въоръжиха – започна борба за храна и припаси. Банди кръстосваха надлъж и нашир. Ние, които си платихме, бяхме защитавани от военните. Казаха ни, че сме избрани. След като се подписахме под договор, ние слязохме в бункера.
Следва описание на ежедневието ни – за онези, които може би ще прочетат тези редове след време.
Закуска в 7.30. Хапваме пресни плодове. Сами си ги оглеждаме. Имат вкус почти като на земните, преди да изригне двайсет и първият вулкан. Кафето е добро. Пием го на малки глътки без въодушевление. Емоциите в бункера са забранени. Те консумират много кислород. Спорт практикуваме само статично: гледаме стари мачове и мечтаем за наливна бира.
В 8.00 правим разходка по коридорите. По стените са закачени плазмени телевизори последно поколение. Създават усещането, че се намираме в планински курорт. По програма пейзажът се сменя на всеки три месеца. Най-приятно е усещането, че си в планинска къща с изглед към Балкана. Повечето от нас, след една такава разходка, се прибират разплакани по стаите си.
10.00 часа е лично време. Но ние обикновено се събираме в общото помещение и си пускаме новини. На запис. От последните дни на земята. Храната ни намалява и все таим надежда, че като пуснем рекламния клип на завода, който ни е произвел консервите, нещата ще се оправят. Знаем, че е безсмислено. Но това е по-добре, отколкото да се залъгваме, че сме живи.
В 12.00 обядваме. Храната е добра, но повечето от нас дъвчат мълчаливо.
Към 13.00 обикновено се прибираме по стаите. Гледаме стари снимки и мечтаем. Някои от нас пишат писма или си водят дневници. Поща няма, но никога нищо не се знае. Естествено има тук хора, които нехаят и чакат по-добри времена. Тях обаче рядко ги виждаме. Стоят повечето време заключени. Носят им храната по апартаментите. Знаем защо е така. Обърнали са всичките си ценности в злато и диаманти. Надеждата им за земно богатство не е умряло. Много пъти сме си задавали въпроса: „С какво и защо някой ще тръгне да им купува ценностите?“ Но както и да. Така или иначе ние дадохме милиони, за да си откупим място в противобедствения бункер.
В 15.00 рисуваме. Това ни остана като завещание от психолога, преди да се разболее душевно и да се умъртви с хапчета. Спазваме го всеки Човешки ден. Рисуваме земята. Такава, каквато искаме да я създадем отново, когато излезем от бункера. Обикновено се получава така, че картините напомнят нашето минало. Терапията обаче действа. За известно време се освобождаваме от чувството на вина, че сме единствените оцелели. И за кратко се пренасяме в един свят, населен с много чувства и положителни усещания.
В 16.00 се отдаваме на лека почивка. Препоръчват ни да поспиваме, защото така икономисваме кислород. Повечето, сигурен съм, си пускат телевизор. Навиците от ежедневието на земята са хубаво нещо. Не само плазмата ни позволява да се върнем назад. Аудиосистемата е толкова добра в стаята, че почти те отнася на брега на морето или край някой поток, където, заклевам се, от време на време се чува плясъкът на премятаща се пъстърва.
В 17.00 часа имаме нещо като оперативка. На екран ни показват какво е състоянието на системата в бункера, колко храна, вода и въздух ни остават; съвети, анкета и няколко оптимистични прогнози относно качването ни на земята. Те имат оздравителен ефект и възпрепятстват песимизма. Знаем, че не трябва да падаме духом, но не всеки преборва потиснатостта. Наскоро една жена не издържа и си заби вилицата в ръката. Била е президент на най-голямата компютърна компания. Изолираха я.
В 18.00 вечеряме под звуците на духова музика. Според устава можем да употребим алкохол, но имаме електронен дрегер, който не ни позволява да преминем определени промили. Въпрос на сигурност. Между другото и любовта е забранена. Да не говорим за правенето на деца. Не един тук се е питал вече защо избрахме този начин да продължим живота си. Отговор няма. Просто трябва да се живее. Горе вероятно няма никой. Абсолютно всички със състояние под 10 млн. долара измряха. Според информацията, противобедствените бункери са 144. Платихме прескъпо за местата. Заслужаваше си. Да оцелеем – това бе последното нещо, което можехме да направим с парите си.
20.00 часа – кино. Забавно е. Никой не гледа героите. На всички очите им са в пейзажа наоколо: море, езеро, цветя, животни. Имаме и много научнопопулярни филми. Никога не ни омръзват. По това време можем да играем шах, табла и други тихи игри.
22.00 – сън. От известно време всички сънуваме един и същ сън. Психологът умря и не можем да разберем защо. Обясняваме си го с това, че сме едно колективно цяло и заради монотонния си начин на живот сме подвластни на едни и същи емоции. В съня всички сме се скупчили пред голямата порта – откъдето влязохме в противобедствения бункер и откъдето ще излезем. Вратите се отварят. Качваме се горе. Нищо не е оцеляло. Слънцето се е скрило зад гъст прах и дим. Природа отдавна не съществува. Кислород – също. Назад не можем да се върнем. Изчерпали сме въздух и храна. Правим крачка напред. Един по един падаме. Умираме. Но най-после сме свободни.