Избрани Новини
Гърция реже още заплати и пенсии, чака днес одобрение в Брюксел
Гърция е постигнала стабилизационно споразумение с ЕС и Международния валутен фонд за ново съкращаване на бюджетния дефицит.
В изявление, излъчено пряко по медиите, гръцкият премиер Георгиос Папандреу заяви, че то ще позволи на страната да избегне фалита, и призова сънародниците си да направят необходимите "големи жертви". Ограничителните мерки ще засегнат заплатите в държавния сектор и пенсиите, но не и частния сектор. Предвижда се още по-голямо увеличение на данъците и акцизите и орязване на разходите за отбрана и здравеопазване.
В замяна на рязкото намаляване на държавните разходи и увеличаването на приходите ЕС и МВФ обещаха да предоставят на страната до 120 милиарда евро за периода от 2010 до 2012 г. Това ще позволи да се реши проблемът с рефинансирането на външния й дълг, който достига 300 млрд. евро.
Очаква се по-късно днес гръцкият министър на финансите Георгиос Папаконстантину да отпътува за Брюксел, за да участва в извънредно съвещание на еврогрупата, която трябва да одобри гръцката програма за оздравяване на икономиката и да обяви точните суми на кредитите, които ще получи Гърция в следващите три години. Според плана страните от еврозоната ще й отпуснат кредити с 5% лихва, което е далеч под пазарните стойности в момента.
Президентите и премиерите на страните от еврозоната ще се съберат на 7 и 8 май в Брюксел, за да одобрят официално предоставянето на финансова помощ на Гърция.
Одобреният план за икономии предвижда допълнително съкращаване на разходите с 30 млрд. евро за три години освен досегашните 48 милиарда, вече обявени за тази година. Така дефицитът трябва да се сведе под европейския праг от 3% от БВП до 2014 г. За 2009 г. бюджетният дефицит на Гърция бе близо 14%.
Сред главните набелязани мерки са премахването на 13-а и 14-а заплата за работещите в публичния сектор и 13-а и 14-а пенсия за пенсионерите, компенсирани с добавки за най-ниските доходи. Предвижда се и ново покачване с 1 до 2 пункта на ДДС, който сега е 21%.