Бизнесът: Не бутайте данъците, раздвижете администрацията при усвояване на европарите

Архив Варна

03-05-2010, 11:01

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Съкращаване на държавна администрация като най-бързата и сигурна антикризисна мярка, препоръчват от БТПП, съобщи Агенция „Фокус”.

По данни на статистиката 7.4 млрд. лева е разходът за публична администрация през 2008 г., 6.8 млрд. лева за 2009 г., за тази година – 8 млрд. лева, каза на пресконференция Цветан Симеонов, председател на палатата и попита къде е обещаното съкращаване в публичния сектор.


От БТПП предупреждават, че увеличението на данъци ще има мултиплициращ отрицателен ефект и ще бъде лош сигнал към всички инвеститори – български и чужди, а евентуален ръст на ДДС ще стесни базата на събираемост и потреблението. Част от фирмите ще влязат в сивия сектор, което ще доведе до неплащане на данъци и осигуровки. Те настояват държавата да се издължи по изпълнени обществени поръчки, а фирмите да получат в пълен размер това, което им се дължи. Единодушно е било мнението на фирми, сред които палатата е направила допитване, че не бива да се вдигат никакви данъци.


Бизнесът предупреждава, че при търсене на нарушители в администрацията при усвояване на европейски пари, което е принципно добре, се получава обратен ефект - на администрацията, която не прави нищо, за да не сгреши. Това няма да доведе до усвояване на европейските пари, посочиха от БТПП.


За по-бързо излизане на фирмите от пазара и обявяване в неплатежоспособност, настояват от палатата. Те искат промяна на законодателството, защото процедурата продължава да е дълга.


В БТПП има обратна информация от фирми, че част от дейността им е в услуга на данъчната администрация – след като веднъж са платили данъците си, са принуждавани повторно да изваждат набор от документи, който да представят, за да си свърши администрацията работата, която не е свършила при постъпване на плащанията.


Според бизнеса трябва да се наказват не само държавни служители, за които има данни, че са нарушавали правилата при усвояване на еврофондовете, но и такива, които бездействат и заради тяхното бездействие парите не се усвояват в срок.


Влизането в еврозоната е цел и на българския бизнес, подчертаха от БТПП.