Дневник: Последно 20 - по-ниски държавни разходи запазват ДДС

Архив Варна

04-05-2010, 04:21

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Разходите на държавната администрация да се съкратят с 20%, за да остане данък добавена стойност 20%.

Офертата беше представена от финансовия министър Симеон Дянков в понеделник пред Националния съвет за тристранно сътрудничество като единствен вариант косвеният данък да не се увеличи на 25%. Утре правителството трябва да вземе решение. Всички гледни точки обобщава днес "Дневник".

Първоначално премиерът Бойко Борисов анонсира увеличението на ставката като почти неизбежна, макар и временна, мярка заради срива на приходите в бюджета. После обеща на 5 май кабинетът да излезе с нови, алтернативни антикризисни мерки.

Съкращение на административните разходи, но с 10%, беше записано като една от 60-те антикризисни мерки, договорени между правителството, работодателите и синдикатите в края на март. От нея се очакваше да бъдат спестени 450 млн. лв.

Свиването на трябваше да засегне само контролните органи на държавата, но при гласуването на текста в Министерския съвет премиерът включи в изключенията и МВР. Според представители на социалните партньори на вчерашното заседание на тристранката Дянков е обяснил, че от новата стъпка се чакат още 450 млн. лв., или общо 900 млн.

Освен приходната агенция, инспекцията по труда и другите контролни органи новото съкращение няма да засегне и министерството на труда, за да има средства за социалните плащания. Допълнителната 10-процентна стъпка обаче ще важи и за МВР, обещал Дянков.

Според съобщението от пресцентъра на правителството допълнително ще се прави анализ за възможностите за съкращения в различните ведомства и структури. Същевременно ще се извършат допълнителни разходи, сред които 116 млн. лв. за премии на тютюнопроизводителите, 220 млн. лв. за бюджета на здравната каса. Ще се осигурят и средства за големите инфраструктурни проекти, както и за задълженията на държавата по стари договори.

Министърът на финансите даде гаранции, че до края на годината няма да има увеличаване на данъците, каза след заседанието на тристранния съвет председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов. По-рано през деня пред БНР вицепремиерът определи на 80% вероятността ДДС да се запази непроменен.     

Според участници в тристранката Дянков е дал много сериозни гаранции за това, че корпоративният данък, данък общ доход и ДДС "няма да се пипат".

"Надяваме се на заседанието в сряда Министерският съвет да каже ясно на всички инвеститори в България, че темата за увеличаване на данъците е изчерпана поне в рамките на календарната 2010 г., за да има стабилност и яснота.

Гаранцията за това може да е само политическа", каза председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Иво Прокопиев (съиздател на "Дневник"). По думите му финансовото министерство е дало доста консервативни очаквания за приходите и малко по-радикални за разходите. "Ако тези мерки се приложат в пакет, може ДДС да не се увеличава въобще тази година", каза Прокопиев.

Според Цветан Симеонов Дянков дори обвързал гаранциите, че данъците няма да се повишават, с оставката си.

Според Прокопиев новите прогнози на финансовото министерство за приходите в бюджета разчитат основно на съживяващата се икономика, заложена е оптимистичната прогноза от 1% ръст на БВП. "Приходите от приватизация, продажба на земя и на емисии са заложени доста консервативно. Там има резерви", смята шефът на КРИБ.

Според представителите на КТ "Подкрепа" зам.-финансовият министър Владислав Горанов изчислил на едва 150 млн. лв. очакваните средства от допълнителните приходни мерки. При приемането на антикризисния пакет в края на март само от продажбата на въглеродни емисии, приватизацията на остатъчните държавни дялове и на земя се очакваха общо над 900 млн. лв.

От синдикатите предупредиха, че новото съкращение на администрацията не трябва да се прави на калпак, а да отчита натовареността на структурите и къде разходите вече са свити.

Според Димитър Манолов от "Подкрепа" трябва да бъдат закрити много раздути структури към външно министерство и администрациите на областните управи. Ако трябва оптимизация  - трябва да се направи умно. Едни го изпълниха, а други се снишиха. Да не се натоварят отново отличниците, коментира и Иван Кокалов от КНСБ.