Труд: Икономиката изплува, бюджетът - не

Архив Варна

04-05-2010, 04:26

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Икономиката изживява последните си кризисни дни.

През първото тримесечие брутният вътрешен продукт (БВП) ще намалее с 3%, през второто тримесечие пропадането ще спре, а до края на годината ще отбележи ръст от 2 на сто. За цялата 2010 г. очакванията са за 1% растеж. Това прогнозираха вчера от Центъра за икономическо развитие (ЦИР), четем в "Труд".

Активизирането на износа, главно при добивната и преработващата промишленост, ще извади страната от дъното. Забавя се и спадът в строителството и услугите.

“Повод за радост няма, защото преминаваме от циклична в структурна криза. В следващите години стопанството ще напредва бавно, далеч от предкризисните нива от 6,0-6,5%. Преди 2009 г. растежът се дължеше главно на сделките с имоти и строителния бум. Но този източник вече е изчерпан”, обясни Георги Прохаски, председател на ЦИР. Той отбеляза, че имотната криза в глобален план още не е приключила. В много страни, вкл. и у нас, още имало свръхпредлагане и можело да са нужни 5-10 години, докато се възстанови динамиката на пазара.

За по-голям растеж у нас се налага преструктуриране на икономиката - по-малко инвестиции в имоти и строителство и повече в лека промишленост и иновации, обясни Прохаски.

“Ако се вдигне ДДС, икономиката може и да не отчете ръст през т.г. По-високият данък ще свие още потреблението и ще затрудни фирмите, борещи се за оцеляване”, предупреди икономистът. При 23% ставка годишната инфлация може да мине 4-5%.

Прохаски добави, че сега е най-неподходящият момент за вдигането на ДДС. “По-разумно е да се съкратят разходите, особено в държавната администрация, бюджетът да се коригира и прегласува в Народното събрание”, смята икономистът.

Експертите на ЦИР не изключват бюджетният дефицит да остане висок и в края на 2010 г. За първите три месеца дупката в хазната е 1,669 млрд. лева. “Дори и при възстановяване на икономиката може да има дефицит, ако финансовото министерство не е планирало добре приходите и разходите”, обясни Георги Прохаски.