Държавата си взе властта в Слънчев бряг

Новините

04-05-2010, 15:13

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Директорски борд с напълно подменен състав поема управлението на "Слънчев бряг" АД в началото на активния туристически сезон.

След деветгодишно управление на миноритарните собственици държавата, която притежава 75% от акциите на южния ни курорт, успя да наложи волята си при избора на ръководството му. По предложение на министъра на икономиката, туризма и енергетиката Трайчо Трайков на извънредно общо събрание днес изцяло бе сменен съветът на директорите на дружеството. На мястото на изпълнителния директор Малина Бакалова, бившия оръжеен търговец, сега собственик на хотели, Младен Мутафчийски и  досегашния представител на държавата Ели Анави в съвета на директорите влизат ресорният за туризма зам.-министър Иво Маринов, Мария Михалева, Соня Енилова, общинският съветник в Несебър Костадин Лефтеров и бургаският зам. областен управител Златко Димитров.

В декларация, разпространена още преди събранието, несебърската организация на ГЕРБ определя очакваната смяна на борда като събитие, сравнимо по значимост със създаването на курорта.

През последните години комплексът бе "място за разграбване, презастрояване, скандали, конфликти на интереси, непрозрачно и нецелесъобразно разходване на средства от приватизацията за проекти с противоречиво бъдеще, продажба на парцели без провеждане на търг, без ясни критерии и без експертна оценка, ремонтни и строителни дейности, договаряни от дружеството с определени фирми без провеждането на конкурси, непрозрачно отдаване за стопанисване на паркинги, ваканционни влакчета, паяци и площи за алейна търговия на територията на дружеството“, се казва в декларацията.

За превръщането на някогашния зелен курорт в "Мутризирано бетонно гето" отговорност трябва да се търси от шефовете му в последните 10 години, смятат от община Несебър. Според местната управа трябва да се направи ревизия на управлението на подменения борд, за да се види как със съдбата на комплекса се се разпореждали от много години хора, които незнайно как едновременно са собственици на хотели и терени, а в същото време ръководят и разпродават държавната собственост. От общината твърдят, че са били подложени на огромен натиск инфраструктурата на курорта да бъде изкупена при неизгодни за местната власт условия и са били яростният противник на отстраненото вече ръководство на дружеството да застрои и пясъчните дюни на свръхзастроения вече курорт.

На събранието днес са присъствали около 88% от акционерите на дружеството. Решенията са взети с гласа на пълномощника на държавата, притежаваща 75% от капитала. Присъствалите миноритарни акционери са се въздържали както за освобождаването на досегашното ръководство, така и за избора на новия борд.