Избрани Новини
24 часа: От юли 2011-а работим за пенсия до живот
От 1 юли 2011 г. българите ще работят за пенсия почти до живот, пише "24 часа" днес.
Вместо обсъжданото вдигане на възрастта за пенсиониране ще бъде увеличен задължителният осигурителен стаж, нужен за излизане в пенсия, обяви вчера социалният министър Тотю Младенов.
Задължително изискване за пенсиониране ще е възраст от 60 г. за жените и 63 г. за мъжете, както е сега. Те обаче ще трябва да имат съответно по 37 и 40 години осигурителен стаж, като ще отпадне точковата система, обясни Младенов. Това означава увеличаване на годините за работа с по 3.
"При навършване на възраст и недостиг на стаж до 3 г., човек ще може да се пенсионира, но годишният размер на пенсията му ще бъде намален с по 2,4% за всяка липсваща година", обясни Младенов.
За хората, които изпълнят изискванията за пенсия, но не се пенсионират и продължат да работят, после ще има бонус към пенсията от 2,4% за всяка допълнителна година работа.
От 1 юли ще бъде увеличена и пенсионната възраст на военните и полицаите.
Досега те се пенсионираха след 25 години работа, от които 16 години и 8 месеца трябваше да са в армията или МВР. Новите изисквания са 30 г. общ стаж и поне 20 г. в системата на отбраната или вътрешната сигурност.
В момента 43% от разходите на бюджета са за изплащане на пенсии, а 60% от парите, които НОИ дава за това перо, идват от държавния бюджет, мотивира реформата социалният министър.
Плановете на Младенов са идеите да бъдат обсъдени със синдикатите и работодателите и да бъдат приети като законови промени от правителството. През есента пък трябва да минат през Народното събрание.
Пенсионната реформа ще е на 2 етапа - от 1 януари и 1 юли 2011 г., съобщи министърът.
Още от началото на следващата година ще се свие възможността за ранно пенсиониране на работещите първа категория труд по професионалните фондове. Това са миньори, строители, водолази, авиатори. Досегашната възможност от 8 години се намалява на 5 преди навършване на възраст, съобщи Младенов.
Пак от началото на годината ще се затегне режимът за присъждане на инвалидност от трудово-лекарските комисии. Въвежда се и електронен обмен на информация за издадените болнични между лекарите, осигурителния институт и работодателите. Пенсиите пък ще се увеличават при отчитане на инфлацията, ръста на брутния вътрешен продукт и продължителността на живота в страната, допълни Младенов.
Като спешна антикризисна мярка вчера правителството отмени добавките за старост, които получават пенсионерите над 75-годишна възраст. Това решение обаче ще трябва да мине и през гласуване в парламента. Отменен бе и лимитът за обезщетенията при безработица. Те ще се плащат в действителен размер - 60% от осигурителния доход на останалия без работа човек. Правителството увеличи и размера на гарантираните вземания на работниците при фалит на работодателя - от 720 лв. на 1000 лв.
НОИ обаче ще плаща болнични на безработни само ако са взети в първия месец от напускане на работа.