Избрани Новини
Великобритания в шах след изборите
За първи път от 1074 г. насам във Великобритания, нито една партия не печели абсолютно мнозинство в долната камара на британския парламент – Камарата на общините.
Опозиционната Консервативна партия води на провелите се парламентарни избори, като печели 295 от 650-те места, сочат данните от преброените резултати до момента в 627 избирателни района. Управляващата Лейбъристка партия пък взема 252 места, а трети са либералдемократите с 53 мандата, съобщават медиите на Острова.
За да има мнозинство в парламента, една формация трябва да спечели 326 мандата. Тъй като това не е на лице, Великобритания в момента е с така наречения "висящ" парламент. При него нито една от политическите сили не разполага с достатъчно депутатски места за сформиране на самостоятелен кабинет.
Според законодателството в кралството при висящ парламент първият опит за сформиране на правителство не е на партията, спечелила най-много мандати, а на досега управлявалата. Така правото на първи опит сега получават лейбъристите. Те могат да предложат правителство на малцинството или коалиционно с други партньори. Ако лидерът им и настоящ премиер Гордън Браун не постигне консенсус с никого, кралицата формално ще предаде това право на лидера на консерваторите Дейвид Камерън, тъй като неговите тори печелят най-много места в долната камара.
Според клюките идващи от „Даунинг стрийт“, лейбъристите правят опити да сформират управляваща коалиция. От партията на Гордън Браун заявяват, че той има право да остане премиер и да опита да сключи коалиционно споразумение с либералдемократите. Тоест лейбъристите са готови да опитат да останат на власт, въпреки че имат по-малко места в парламента от консерваторите.
Според консерваторите резултатите от парламентарния вот показват „решително отхвърляне" на лейбъристите, които са загубили легитимното си право да са в управлението. От партията на Камерън заявиха, че би било „абсолютно необичайно", ако лейбъристите опитат да останат във властта след „най-лошите им резултати от 1931 г." насам. Въпреки критиките торите не изключиха възможността също да сключат споразумение с либералдемократите.