Избрани Новини
“Стандарт”: Тънем в преспи през зимата
Според кметове от Националното сдружение на общините през ноември и декември ни очакват тежки времена, защото няма пари за почистване на снега.
Пред репортер на вестника те са описали последиците от 20-процентното съкращение на субсидията за общините.
Села, които имат щат само за кмет или кметски наместник, може и да се лишат от него, коментират градоначалници. 27 общини почти нямали собствени приходи и чакали само на лепта от държавата.
В материала се припомня,че вицепремиерът Симеон Дянков обяви намеренията на кабинета да се отрежат парите на общините във вторник по обед. Притеснени от рестрикциите, кметовете потърсиха още същия ден премиера Бойко Борисов. След близо двучасов тежък дебат Борисов и Дянков се съгласили в антикризисните мерки да се запише намаление до, а не твърдо 20%. То ще влезе в сила от 1 юли.
Така вместо 182 млн. лева на местните управи ще резнат само 91 млн. лева. До 15 юни обаче НСОРБ трябва да представи програма от нормативни мерки за балансиране на общинските бюджети до края на годината. Идната седмица членовете на сдружението ще се съберат на Пампорово, за да обсъдят предложенията си.
“Заради тежката зима и сега сме назад с 4 млн. лева”, обясняват кметовете. “Ако намалят парите на годишна база 5 месеца назад, до зимата дори и големите общини ще са на червено”, смята зам.-председателят на сдружението Златко Живков, кмет на Монтана. Той бил преживял не една и две актуализации на бюджета, но според него тази е най-тежката.
Другата опасност от намаляването на парите за капиталови разходи е, че обществените поръчки за ремонти и благоустройство в повечето общини са минали. И в момента борчовете на местните управи са увеличени 2,7 пъти, като прескачат критичната граница от 200 млн. лв. С 20-процентната сеч неразплатените дългове ще нараснат още.
Вестникът цитира мнението на кметицата на Смолян Дора Янкова, която е и председател на Националното сдружение на общините. Според нея рязането на парите означава и съкращаване на служители в общините За Смолян съкращението на средствата означавало да се махнат поне 15 души, които правели две дирекции.