Стотици българи избраха да почиват в Истанбул през празничните дни

Архив Варна

09-05-2010, 05:57

Снимка:

СНИМКА: СВЕТЛАНА МИХАЙЛОВА

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Мнозина българи избраха да отскочат до съседна Турция през празничните почивни дни.

Десетки наши препълнени автобуси обикалят атракциите в Истанбул. Сред най-посещаваните места са църквата „Св. Стефан”, музеят „Света София”, „Синята джамия”, дворците „Долмабахче” и „Топкапъ”. Хубавото време в мегаполиса даде възможност на нашенци да се насладят и на прекрасни разходки с корабче по Босфора и до Принцовите острови. В старата част на града основно може да се чуе българска и руска реч. Голяма част от българите са настанени именно в сърцето на Истанбул. Всеки един от тях е броил между 150 и 400 лева за престоя си през почивните дни. Цената е в зависимост от хотела, в който е настанен. Пакетът включва нощувка и закуска. 12 евро допълнително струва вечерята в хотела. С програма в ресторант хапването в късните часове на деня е на стойност 36 евро, а вечеря на кораб „Нощен Босфор” е 48 евро. В заведенията по централните улици сервитьорите изпращат туристите с 10 процента сервиз. Така ако сметката ви е 100 лири, тя моментално набъбва на 110 при плащането.

В Града на пазарлъка стоки с фиксирани цени могат да се намерят само в търговските комплекси. Уличните търговци се пазарят с клиента докато стигнат до цената, която устройва и двамата. В занаята са главно мъже, който предлагат сувенири, дрехи, парфюми и др. стоки. Плодове, гевреци и печени кестени има на почти всеки ъгъл. Баклавата и локума са сред най-купуваните от туристите, който черпят близки и приятели при завръщането си. Килограм от сиропирания сладкиш започва от 6-7 турски лири и може да стигне над 25 лири в известна верига магазини в Турция. Локумът може да излезе евтино на промоция в малки търговски обекти, където предлагат три големи кутии за 10 лири. Над 4000 пък са магазинчетата в Капалъ чарши, където основно се продава злато, килими и сувенири.      

Сред новите атракции, които туристическите агенции предлагат отскоро са Аквариум „Тюркоазоо” в Мол Форум Истанбул и Миниатюрк парк. Входът за водния свят е 25 лири плюс 10 евро на екскурзовода. Умалените макети на забележителностите могат да се видят квартал Сютлюдже. Усещането да се чувстваш великан сред мини-сгради и да ги погледнеш от една друга гледна точка, от горе, е срещу билет от 10 лири и отново 10 евро за туристическата агенция.

В крайна сметка родния ни турист трябва да приготви близо 400 лева, за да посети всички най-интересни  места по време на престоя си в уникалния град, намиращ се на два континента. Освен с дебело портмоне той ще трябва да се запаси и със здрави нерви, тъй като трафикът в мегаполиса е кошмарен.

През тази година Истанбул е избран за културната столица на Европа. Очаква се да бъде посетен от 10 милиона туристи. По този повод кметството е засяло 10 милиона лалета – за всеки турист по едно. Населението на града е близо 13 милиона по официални данни от 1 януари т.г., но по неофициални е близо 20 милиона. Дължината на града е 150-160 километра.