Студенти и учени протестираха срещу орязания си бюджет

Архив Варна

11-05-2010, 17:41

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

На празника на Св. Св. Кирил и Методий академичният съвет на Софийския университет излезе на протест, заедно със студенти, учени oт БАН, преподаватели и ректори, в подкрепа на българското висше образование.

Президентът и премиерът влязоха в задочен спор по този повод.  

Причина за протеста е съкращаването на още 4 милиона от бюджета на университета. Според студентите така инвестицията на държавата, в най-старото висше учебно заведение в България през 2010 г., е с десет милиона лева по-малко.

Студентите протестираха под мотото "Политиката днес убива образованието утре!", обявявайки се против посегателството върху правото на качествено и достъпно висше образование и дискриминирането на Софийския университет.

Вчера Общото събрание на Българската академия на науките изрази категорична подкрепа за протеста във ВУЗ-а, срещу постановлението на Министерския съвет за намаляване на бюджетните субсидии на университетите и на научните организации.

Подкрепа за протеста декларираха и Съюзът на учените в България (СУБ) и Националния синдикат "Висше образование и наука" при КНСБ.

Проф. Иван Илчев заяви, че в момента издръжката на един студент е с 20 % по-ниска от издръжката на един ученик, сумата, която получава един редник, е 628 лева, а един асистент в университет - 550 лева. Ректорът настоя, че това е акадимечен протест и не трябва да се политизира.

Той посочи, че иска да бъде използван интелектуалният капацитет на Софийския университет и на БАН.
"Ние променихме България за тези две десетилетия, не тези, които се връщат сега и ни дават акъл" - каза проф. Илчев.

Студентите излязоха с плакати "Стига сте орязвали бюджета на образованието".

Президентът и премиерът не пропуснаха да поспорят задочно, излизайки от темата.

Премиерът и просветният министър оправдаха протеста на студентите, но допълниха че в момента финансовите възможностите на държавата са ограничени. Бойко Борисов обясни, че няма неприоритетни сфери в държавата, които да не искат пари. Средства са орязани и от здравеопазването и от театрите и от сигурността. Премиерът допълни, че затягането на коланите ще е обща тенденция за всички сфери тази година.

Сергей Игнатов допълни, че приоритет за министерството му на този етап е училищното образование и няма да има увеличаване на бюджетите на БУЗ-овете.

Образованието и науката би трябвало да бъдат водещ приоритет на държавата и към него не може да се подхожда по един и същи начин, както към другите сектори, коментира Георги Първанов.

Образованието и науката би трябвало да бъдат водещ приоритет на държавата, ако  тя се ръководи от стратегия  „Европа 2020". А това означава, че в края на посочения срок страната ни трябва да отделя около 3% за наука и иновации. В момета те са едва 0.3 на сто, допълни Първанов.

Президентът излезе от темата, отчитайки разминаването с управляващите и за мерките срещу кризата. По думите му държавата  би могла да прибере своите приходи, ако заложи на икономиката.

Георги Първанов определи като лъжа твърдението на премиера, че е спирал разработки на службите, а Борисов отлично е знаел, че държавният глава няма достъп до информация за провежданите операции.

Според държавния глава и до днес върху действията и думите на премиера тегне неговото миналото - връзките му с определени среди, в това число и тези с Алексей Петров.

"Не желая да коментирам думите на човек, който използва президентската институция за реализацията на нов политически проект и в устрема на този свой замисъл се конфронтира всеки ден с правителството по каквито се сети теми", заяви министър-председателят по повод изказванията на президента от днес, съобщиха от пресслужбата на МС - "Всички и до днес помним мълчанието на държавния глава относно извършените безобразия от конструираната от самия него тройна коалиция. Почти пет години не сме чули и дума каква е оценката му за политиката на предишното правителство".