Избрани Новини
60 мъртви, 30 изчезнали, след взрива в руската мина
30 сибирски миньори са погребани толкова дълбоко в най-голямата въглищна мина в Русия, че въздушните резервоари на спасителите свършват, преди да те успеят да достигнат до работниците, съобщи губернаторът на Камерово днес, предаде АП.
Министър-председателят Владимир Путин посети мината Распадская, на около 3000 км източно от Москва, за да наблюдава спасителната мисия и повдигна серия от остри въпроси, за сигурността в минитеи дали течащата спасителна операция се извършва правилно.
Броят на жертвите, след двете експлозии, които избухнаха в сибирския регион Камерово достигна 60, след като спасителите днес намериха още 8 тела, за които съобщи Itar-Tass в началото на деня.
Шансовете за откриване на още оцелели, почти 4 дни, след взривовете, намаляват, съобщи говорителката на Министерство на извънредните ситуации на Русия Вероника Смолская. Спасителите не са установили контакт с нито един от изчезналите.
Вентилацията в мината не е възстановена и спасителите са принудени да работят с кислородни маски.
Предполага се, че изчезналите са на около 500 метра, под повърхността на земята и на около 1.5 км от най-близката кислородна шахта, каза губернаторът на областта Аман Тулеев.
"До момента, в който спасителите успеят да достигнат главната срутена част от мината, кислородът им почти е свършил. Затова имаме много малко време за спасителната операция", каза Тулеев, цитиран от ITAR-Tass.
Той допълни, че две от вентилационните шахти вече могат да се използват, но има места в тях, където въглищата още тлеят, след експлозиите, което е рисков фактор, защото нов взрив може да избухне, когато въздухът нахлуе в тях.
Министърът на извънредните ситуации на Русия Сергей Шойгу беша казал, че вентилацията ще бъде рестартирана в четвъртък, но не в пълна сила и само в части от най-голямата шахта, защото метанът още се събира в някои от тунелите.
Много от жертвите са спасители, които влязоха в мината, след първата експлозия в последните минути на съботния ден и бяха застигнати от втория взрив, който беше толкова силен, че събори главната шахта в мината и срути 5-етажната сграда, построена върху мината.
И двете експлозии са причинени от метана и Путин зададе въпроса защо спасителите са били изпратени в мината, без да бъде пресметнат риска от изтичане на още газ в подземните тунели, информира ИА RIA Novosti.
Ръководителят на спасителната служба за мините Александър Син, каза, че спасителите са изпълнявали заповед да помогнат незабавно.
Путин нареди на властите да разследват "как е бил наблюдаван производствения процес, какво е качеството на техниката, какви мерки за безопасност са взели собствениците на мината и какви са били индивидуалните средства, които са взели самите работници и как е била организирана спасителната операция."
Няма информация за това какво точно е предизвикало взрива. Минните експлозии и други индустриални инциденти са често срещани в Русия и други бивши съветски републики и обикновено вина за това имат занижените мерки, взети за безопасност и от страна на компаниите и тази на работниите.
Тулеев беше цитиран от вестник "Ведомости", казвайки, че мината била оборудвана технологично по едни от най-високите стандарти в света.
Най-смъртоносната експлозия в руска въглищна мина от десетилетия се случи през март 2007 г., когато 110 миньора бяха убити.
Мината Распадская доставя, около 10% от кокса в Русия, съобщава в. "Ведомости" и по-продължително прекъсване може да засегне производството на на стомана в страната.
Топ Новини