Брюксел: Не сте готови за еврозоната

Архив Варна

12-05-2010, 14:17

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

България не е готова да влезе в еврозоната, е заключението на Европейската комисия според представения в сряда в Брюксел конвергентен доклад.

С това се опровергават прогнозите на властите у нас, че въпреки растящия дефицит и спадащата икономика си запазваме шанса за влизане в еврозоната.

Причината за миналгодишния свръхдефицит е неблагоприятната икономическа среда и има временен характер. Очаква се той да бъде овладян още в средата на тази година. Въпреки това обаче ЕК обаче смятат, че недостигът в хазната е над допустимият праг от 3 процента и затова процедурата за свръхдефицит срещу страната ни, стартирана през април, се придвижва към Съвета на министрите.

Бюджетният дефицит у нас според Евростат е 3.9 на сто в страната за 2009 г. Премиерът Бойко Борисов и правителството го обясняват с изникнали внезапно плащания по сключени от предишното правителство анекси по договори, които обаче не били планирани.

Според Еврокомисията сред причините за превишаване на бюджетния дефицит у нас са твърде оптимистичните очаквания, на които правителството е базирало прогнозите си за дефицита през 2009г. Показателите, върху които се основава оценката са - средносрочната икономическа ситуация на страната, средносрочната бюджетна позиция, други фактори, влияещи на дефицита според българското правителство, и други свързани според Еврокомисията влияния. В доклада се отбелязва, че до момента София не е изпратила свой анализ на влияещите фактори. Слабата събираемост на приходите и по-големите от очакваните разходи са станали причина дупката в бюджета  да расте и в началото на т.г., смятат от Брюксел.

В заключение се казва, че има значителна несигурност за овладяването на бюджетния дефицит на страната, както и че България не изпълнява още три критерия – за ценова стабилност, защото инфлацията остава над допустимите стойности, както и за обменните курсове и за дългосрочните лихвени равнища.

Като друг проблем е отбелязано разминаване с европейското законодателство по отношение на БНБ, което може да й попречи да се интегрира в европейската финансова система.