Президентът лично поздрави Икономическия за 90-тия юбилей

Новините

12-05-2010, 18:58

Снимка:

IMPACT PRESS GROUP

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Днес във Варна пристигна държавният глава, специално за тържественото събрание-концерт, с което беше отбелязан юбилеят от възникването на първото Висше търговско училище в България, през 1920 година.

Освен Първанов, сред специалните гости, които поздравиха с реч ИУ Варна, бяха кметът на Варна - Кирил Йорданов, главният секретар на МОН - Красимир Вълчев, председателят на Варненската търговско-индустриална камара - Иван Табаков, ректорът на УНСС - проф. д-р Борислав Борисов, деканът на Стопански факултет на СУ "Св. Климент Охридски" - доц. д-р Георги Чобанов, ректорът на Медицински университет - Варна - проф. д-р Анелия Клисарова, ректорът на Варненски свободен университет "Черноризец Храбър" - проф. д.ик.н. Анна Недялкова и капитан първи ранг Димитър Рангелов - началник на ВВМУ “Н. Вапцаров”.

Присъстваха и много научни сътрудници, представители на институции, преподаватели, бивши и настоящи възпитаници на най-старото икономическо висше учебно заведение в България и гости - залата в ФК беше пълна.

Пръв поздрави гостите  ректорът проф. д-р ик. н. Калю Донев. Той подчерта, че въпреки 90-тата си годишнина Икономическият университет винаги ще бъде млад, защото в него се срещат младостта и мъдростта. Ректорът разказа накратко дългата и славна история на ИК Варна и не пропусна да почете проф. Цани  Календжиев  - първият ректор на Висшето търговско училище в периода 1921-1933 г. По думите на Донев, този човек е бил по-велик, отколкото са осъзнавали съвременниците му. Ректорът се похвали, че за 90-годишната история ВУЗ-ът е дал образование на близо 100 хиляди души, сред които и чужденци от над 60 националности. През 2010 г. в ИУ-Варна учат 12 500 студенти, а от 270-те преподаватели, 120 са с научно звание. ИК Варна има университетско издателство и библиотека с над 350 хил. тома специализирана литература, качествена материална база, общежития и столове. Университетът дава стабилно образование, доказателство, за което са стотиците реализирали се учени, научни сътрудници, професори, политици и общественици.

Президентът Първанов поздрави университета, като подчерта значимостта на тези 9 десетилетия, първите 8, от които са били в противоречивия 20 век. ВУЗ-ът е преживял два коренно различни политически и икономически системи, времена на подеми и сривове за България.

Президентът подчерта, че верният прочит на историята и ситуацията са необходими за вярна равносметка и ясен поглед в бъдещето.

Трудно можем да си представим не само Варна и региона, а и цяла България, без "Варненската Алма Матер", дала образование и на много чуждестранни студенти, каза държавният глава.

Първанов не пропусна да каже, че инвестицията в образованието, съвсем не е излишна, а тя се възвръща в бъдещето и макар да настоя, че няма връзка с вчерашната задочна полемика с премиера, няколко пъти подчерта, че не може един Кабинет самосиндикално да взема подобни решения, без да отчита мнението на академичната общност. Тези думи бяха приети с бурни аплодисменти от огромната аудитория.

Неотменима е идеята за качественото образование, чрез него ще наваксаме дистанцията, между нас и Западна Европа - във всяко едно отношение - културно, икономическо, политическо, социално и т.н., смята президентът. В момента сме, сред страните отделящи най-малък процент от БВП за образование, а така няма как да сме конкурентноспособни с напредналите страни.

Президентът смята, че от началото на прехода работим с "дефицит на стратегическо мислене" - мислим на парче, ден за ден, в най-добрия случай - до края на мандата. Всяка страна в ЕС има проект по  стратегия  „Европа 2020", без България. Първанов завърши с девиза на университета: "С академични традиции в бъдещето!" с пожелание, след 10 години, когато университетът празнува 100-годишен юбилей, да бъде с още по-висок авторитет, не само в България, а и в световен мащаб.

Красимир Вълчев, главният секретар на МОН, не можа да скрие вълнението си, защото преди 10 години е празнувал 80-годишния юбилей на ИУ-Варна, но като студент. Той сподели, че винаги ще помни изключителните преподаватели и университета, който е "символ на българската академична традиция".

Кметът на Варна също подчерта националното значение на ИУ-Варна, изказа възхищенията си от архитектурата на сградата и създателите й. Кирил Йорданов каза, че кризи е имало и ще има, но важното е, сред нас да няма автори на тези кризи, в кръга на шегата. Йорданов завърши с думите "Многая лета" и подари на ректора картина.

Иван Табаков, председателят на Варненската търговско-индустриална камара разказа за историята на организацията, датираща в далечната 1895 г. Камарата е създала първото търговско училище, през 1912 г, а след това първото Висше търговско училище - през 1920 г., за което е имало инициатива още 9 години по-рано, но войната е попречила. Табаков подари по едно юбилейно издание на книга с историята на Търговската камара на Ректора Калю Донев и Прзидента Първанов.

Ректорът на Университета за национално и световно стопанство - София Проф. д-р Борислав Борисов произнесе реч, от името на академичните общности на УНСС, на Икономическия институт на БАН и от Свищовската Икономическа академия "Д. А. Ценов". Той каза, че не случайно трите най-големи икономически университета на България се намират на Черно море, на Дунав и в столицата.

Деканът на Стопански факултет на Софийски университет - Доц. д-р Георги Чобанов също отдаде чест на Икономическия университет във Варна, от името на най-стария университет в страната. Той прочете реч, написана от името на ректора на СУ - Проф. Иван Илчев. Доц. Чобанов поздрави от името на академичната общност на СУ Варненската стопанска академия за високите стандарти на образование и международния авторитет.

Проф. д-р Анелия Клисарова - ректорът на Медицински Университет - Варна подчерта качеството на академичната структура и състав на Университета - рожденник, отличната материалната база и талантливите и упорити студенти и подари статуетка на богинята Нике, като символ, че ИК-Варна са били, са и винаги ще бъдат победители.

Анна Недялкова, ректор на Варненски свободен университет "Черноризец Храбър", благодари на преподавателите, като възпитаник на Икономически университет - Варна. Тя разказа, че на първия ред в трудовата й книжка е записана работата в библиотеката на ВИНС Варна. По думите й, това е била най-сладката и добра работа, която е имала и я е научила на много. ИК-Варна й е дал най-добрият урок, който може да бъде даден на един ректор - да назначава най-добрите си студенти в собствения си университет. Тя нарече университета - рожденик пример, провокация и конкурент, но и партньор.

Капитан първи ранг Димитър Рангелов - началникът на ВВМУ “Н. Вапцаров” поздрави първото Висше търговско училище от името на първото Техническо висше училище.

Доц. д-р Зоя Младенова от Академичния съвет на Икономическия университет представи някои от поздравителните адреси и писма, сред които това, подписано от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, министъра на финансите Симеон Дянков, директорите на БНБ, Националния статистически институт, ректори на ВУЗ-ве от цяла България, научни институции, кметовете на Бургас, Добрич, консулството на Украйна във Варна, търговската гимназия, бивши възпитаници, които са се реализирали успешно в най-различни сфери, чуждестранни студенти и много други. Младенова обеща, че всички поздравителни писма ще бъдат публикувани в специална книга.

Проф. д-р ик. н. Бойко Атанасов, проф. д.ик.н. Здравко Ковачев - бивш ректор на ВИНС, проф. д.ик.н. Николинка Сълова,  проф. д.ик. н. Цветан Коцев и проф. д-р ик. н. Гено Генов бяха удостоени лично от ректора Донев със званието "почетен професор". Академиците получиха тази чест, заради особени заслуги и постижения в областта на икономическите науки и принос за Икономически университет - Варна.

Ректорът продължи с награждаването на победителите от конкурса за студентско есе на тема “Моят университет”, в който са участвали 133 работи на студенти от всички факултети и специалности на ВУЗ-а - Мария Илиева (3 курс, спец.”Мениджмънт”), Петър Гавраилов (2 курс, спец.”Финанси”) и Невена Стоянова (2 курс, спец.”Финанси”), съответно на първо, второ и трето място.

Програмата завърши с коцерт на струнен квартет и солистката на Варненската опера Линка Стоянова.

Тримесечните чествания на 90-та годишнина на ИУ-Варна ще завършат с юбилейната международна научна конференция на тема “Световната криза и икономическото развитие” на 13 и 14 май 2010 г. в университета.

Участници в конференцията са икономисти от 16 държави, като от българска страна докладчиците представляват 21 университета и научни организации.

В конференцията ще участват 281 доклада, разработени от общо 331 участници. За провеждането на научната конференция са сформирани 9 секции, в които ще се  водят дискусии по различни теми: глобалната финансово-икономическа криза, теоретични аспекти на цикъла и антикризисни политики, финансовия сектор в условията на криза, секторни (отраслови) ефекти на кризата, влияние на кризата върху бизнеса, икономическата криза и социалното развитие и др.