Българите „пестят” от здраве, храна и обучение

Архив Варна

13-05-2010, 12:50

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Икономическата криза е „ударила” сериозно домакинствата и те са свили драстично разходите си за основни храни, обучение, здравеопазване и отопление.

Доходите във всяко трето българско семейство са спаднали, а 21% от хората у нас живеят под прага на бедността. Данните са от национално представително проучване на Световната банка и институт "Отворено общество". Анкетата отразява финансовото състояние на 2400 домакинства в периода март 2009 г. - февруари 2010 г.

Свиването на семейния портфейл се дължи предимно на загуба на работа или на намаляване на заплатите, от което са пострадали почти една трета от заетите. Близо 30 на сто от анкетираните са заявили, че пестят от храна, а 8 на сто не се хранят редовно. 41% ограничават потреблението на вода и ток.

Най-застрашени от намаляване на доходите и от съкращаване от работа според изследването са ромите и нискообразованите. Негативната тенденция на свиване на доходите се е отразила най-малко на домакинствата от пенсионери.

Допълнителната работа често се явява компенсация на свиването на семейния бюджет, но това се отдава само на по-добре образованите и богатите, каза икономист от Световната банка.

Друг извод от проучването е, че заради финансовите си затруднения все по-малка част от семействата - едва 22%, успяват да спестят част от дохода си. 77% от домакинствата не декларират никакви спестявания, а 23 % от тях дори имат дългове, сочи още проучването. При най-бедните домакинства процентът без спестявания е още по-висок – 93%.

В същото време 20% от анкетираните семейства разчитат на помощ от близки в чужбина, които им изпращат пари. 6.7 % от семействата казват, че са потърсили помощ от свои близки, но не са получили.

Подобно на останалите страни от Централна и Източна Европа засегнатите от кризата домакинства значително намаляват разходите си за здравеопазване. Те не си купуват предписаните им медикаменти, а други изобщо не ходят на лекар.

Друг негативен ефект от кризата е, че  около 20% от домакинствата не плащат здравна или социална осигуровка. Това ги поставя в рискова ситуация, тъй като, в случай че се разболеят или останат без работа, те няма да могат да ползват обезщетения от държавата, са изводите от анкетата.