Избрани Новини
Испания предприема драстични мерки за намаляване на бюджетния си дефицит
Испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро, обяви вчера, че се налага спешно страната да премине към политика на свиване на разходите, което е пълен обрат от предприеманата до момента стратегия на испанското правителство за излизане от финансовата криза, без налагането на болезнени за обществото мерки.
Досега Испания се надяваше, че финансовите пазари ще бъдат благосклонни към страната и така тя ще може да осигури необходимото й кредитиране.
Задълбочаването на дълговата криза в Гърция обаче явно е послужило за урок на испанското правителство, което трябва незабавно да намали бюджетния си дефицит, който към края на 2009 г. е 11.2% от БВП, което е в пъти над позволеното за страните в Еврозоната. Амбицията на Испания е да го редуцира до 6% от БВП до 2011г., като за да постигне това правителството на Сапатеро предлага намаляване на заплатите в публичния сектор с 5%, след което замразяването им до 2011г, намаляване на заплатите на министрите, вкючително и на премиера, с 15%, както и ограничаване на инвестициите за регионалното развитие и фанансирането на местните правителства. В предложения пакет ограничителни мерки, който трябва да бъде гласуван и приет от Парламента влизат и намаляване на пенсиите, както и премахване на еднократната социална помощ за раждане на дете в размер на 2500 евро.
Испанските медии коментираха, че вчера е бил най- тежкият ден на Сапатеро като министър-председател, след като е трябвало да наруши даденото обещание, че неговото правителство ще успее да преодолее икономическата криза без да предприема драконовски мерки и съкращения. Анализатори изтълкуваха новината като необходима стъпка на Испания за да успокои финансовите пазари, които поставиха страната на прицел през последните седмици като обявиха, че именно Испания е потенциална жертва на разпространението на дълговата криза в Европа. Въпреки, че Испания официално излезе от икономическата криза едва през последното тримесечие на 2010г., когато отчете ръст от едва 0.1%, слабият икономически растеж както и високата инфлация, която в момента е 20%, безпокоят повечето испанци. Опасенията са, че предложените мерки ще се окажат неефикасни и малко позакъснели и ще съдудят общественото недовоство, както и ще изострят отношенията между правителство и синдикати.
Премиерът Сапатеро е получил подкрепата на Европейския Съюз и американския президент Барак Обама за решителните стъпки за справяне с дълговата криза в страната.
Топ Новини