Изкуствен панкреас спасява хора с тежки черепни травми

Новините

15-05-2010, 05:03

Автор:

ТЕОДОРА ПЕТРОВА

Всичко от Автора

Изкуствен панкреас дозира подаването на инсулин в организма и помага на пациенти в тежко състояние да се справят с този проблем.

Той показва нивото на захарта в организма във всеки момент. Може да има и специално приспособление, което дозира и подава в организма нужното количество инсулин. Иначе е колкото мобилен апарат и може да се носи на кръста. Апаратът обаче не се плаща от здравната каса. Приложим е при пациенти претърпели тежки индиценти.

"Хората с тежки черепно-мозъчни травми обикновено страдат от ниски нива на инсулин. Това при тях увеличават риска от смъртен изход с около 70%. Пациентите слабеят, въпреки че се хранят, защото има прекомерно разграждане на собствените белтъци", каза доц. д-р Николай Петров, председател на Дружеството на анестезиолозите в България и зам.-директор по медицинската част във Военномедицинската академия. Той бе сред лекторите V национален конгрес на Българската диабетна асоциация с международно участие. Тридневният форум се провежда в курорта Св. Константин във Варна, а в него участие взеха над 200 специалисти от различни краища на света.

Лекарите настояваха и за застъпването на модерно лечение на диабет у нас. Оказа се, че у нас твърде малко диабетици могат да си позволят да ползват инсулинова помпа. Съвършените модели от апаратчетата показват кръвната захар в реално време 288 пъти на ден, каза доц. д-р Ивона Даскалова от Клиниката по ендокринология на Военномедицинска академия. Модерният индивидуален апарат струва от 3500 до 10 000 лв., посочи доц. Даскалова, а месечните консумативи за тях - до 450 лв. Здравната каса обаче не поема нито лев от модерното лечение, което пести куп неудобства на диабетиците. В същото време статистиката показва, че все повече българи заболяват от диабет.

В МБАЛ "Св. Марина" се предвижда идния месец да се открие Център за обслужване на пациенти с инсулинови помпи, макар във Варна те да се броят на пръстите на едната ръка. "Нужен е постоянен контрол за това колко инсулин се вкарва в организма, както и да се поддържат тези апаратчета", каза детският ендокринолог и ръководител на детските клиники в болницата доц. д-р Виолета Йотова.