Варненските вестници в събота

Архив Варна

15-05-2010, 07:40

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

„Депутати набутват децата в рейсове морги” с „нагъл” закон на ГЕРБ, твърди уводното заглавие на „Народно дело”. Това е ярък пример за лобизъм на мощни транспортни фирми, алармираха от бранша. Премахнаха възрастовото ограничение за автобусите за ученически екскурзии. „Наглост, наглост, наглост.” Така синдикалният лидер на таксиметровите шофьори във Варна Димчо Иванов определи новия закон, който прие за обсъждане комисията по транспорт на Народното събрание. Само публичния скандал спря „наглия” законопроект. Напълно бе премахнато възрастовото ограничение за рейсовете. Според промените дори един 50 годишен „Чавдар” вече може да превозва деца на екскурзии. Според синдикалиста това е ярък пример за лобизъм. Интерес имат големите фирми за превоз, които няма нужда да обновяват автопарка си.

„Спират линейките”, ако правителството ореже парите, алармира друго заглавие от вестника. Все още нямаме категорично решение черно на бяло, че държавата ще ореже 30% от бюджета на Бърза помощ. Но вече сме коментирали подобен вариант и сметките не излизат по никакъв начин, коментира шефът на звеното във Варна и областта д-р Мая Ршева. Тя е категорична, че реализира ли се подобно решение, Бърза помощ чисто и просто трябва да спре работа, защото не съществува никаква възможност тези пари да бъдат спестени.

„Пчели свиха кошер в новия храм”, разкрива заглавие от „Народно дело”. Подмамени от духовната сила пчелите се нанесли точно под купола на строящия се „Свети Прокопий Варненски”. Според вярванията на това място се загнездва божествената сила. Настървените пчели обаче били опушени и премахнати с помощта на „Гражданска защита” и на пчелар, който се качил на вишката и ги атакувал. „Явно на това място е имало духовна,магнитна сила, която е привлякла пчелите. Усетили са и са искали да влязат”, твърди д-р Тодор Иванов от РВМС.

След 4,5 месеца в плен на сомалийските пирати „Българите от St. James Park на свобода”, съобщава уводното заглавие на „Черно море”. До снощи нямаше връзка с отвлечения кораб „Панега” пише още вестника. Според Красимир Вълчев от управителния съвет на БМФ, „Хубавата новина за St. James Park всъщност е лоша”, става ясно от друго заглавие по темата. След толкова много време хората от екипажа са в ужасно психическо състояние. На въпрос дали добрият изход за нашите моряци, останали в плен на британския кораб близо 5 месеца, е повод за надежди по отношение на пленения преди дни „Панега” Вълчев отговори, че след като се е стигнало до даване на откуп на корсарите, значи нищо не е свършено и големите сили не са обърнали необходимото внимание, разяснява вестникът на читателите си.

„Замря хайван пазарът във Вълчи дол”, твърди друго заглавие от „Черно море”. Вълчи дол е известен с прословутия хайван пазар, на чието традиционно място през последните 7 години се провежда изложението на елитни разплодни животни. За първи път през тази година то бе с амбициите да илюстрира развитието на родното животновъдство в региона на Североизточна България. Да, но не се случи точно това. Първото впечатление, с което остава човек, решил да посети това иначе доста слънчево и нелишено от ентусиазъм тържище, огласяно от звуците на местния духов оркестър, е, че е, меко казано, постно. Празнееше това изложение и сигурно на всички присъстващи им е липсвало по нещо, гласи компетентното мнение на вестника.  

„Петима български моряци на свобода”
, съобщава уводното заглавие на „Позвънете”. Снабдили с вода и храна St. James Park, след като го освободили. По информация от операцията на военноморските сили на Европейския съюз в района - „Аталанта”, за химикаловоза е бил платен откуп, който е спуснат от въздуха. От компанията обаче отказват да посочат срещу каква сума българите и техните 21 колеги са били пуснати на свобода. В момента плавателният съд плава към Оман, съобщиха от Министерство на външните работи. Там екипажът ще бъде сменен. Ивайло Русев, Светлозар Тенев, Емил Дянков, Николай Колев и Стефан Ангелов ще се приберат у дома със самолет. Очаква се това да стане след не повече от 1 седмица. До 2-3 дни те трябва да акостират в сигурно пристанище. От там, човек изпратен от Zodiac Maritime трябва да ги посрещне и да ги съпроводи за медицински тестове. От британската компания увериха, че ще поемат и медицинските разходи, ако е необходимо лечение за някой от моряците.

„Отново жалят ареста на Гуцанов”, пише друго заглавие от вестника. Адвокатите на обвинения в участие в организирана престъпна група общински съветник Борислав Гуцанов отново ще искат от съда да бъде изменен наложеният му постоянен арест. „Още един два дена ще изчакаме да видим какви ще са резултатите от назначените на довереника ни пълни изследвания и след това ще внесем искане във Варненския окръжен съд, с което ще настояваме за различна мярка от „задържане под стража”, е заявил единият от адвокатите на Гуцанов - Борислав Желязков. По думите му, задържаният съветник не се чувства добре. „Освен влошеното му здравословно състояние, около него се случиха и други неблагоприятни процеси, в резултат на неправомерното и неоснователно задържане”, каза още Желязков. Той добави, че няма ограничен срок на престой на Гуцанов в затворническата болница в София.

„Пасажери разграбили туршията на летището”, твърди заглавие в „Позвънете”. Небивал успех жъне новооткритатата българска бакалия на летище Варна. Пасажерите на терминала "Заминаващи" разграбили туршията, овчето сирене и пастърмата от националното магазинче. Сред традиционните български продукти, които се предлагат в бакалията са ракии, локуми, мед, мерудии и др.