Дневник: Затягането на коланите на Запад задушава Източна Европа

Архив Варна

15-05-2010, 09:38

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Съкращаването на бюджетните разходи, което предприемат все повече страни от еврозоната, ще удари икономиките в Централна и Източна Европа, заяви вчера главният икономист на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Ерик Берглоф по време на годишната среща на банката в Загреб.

"Mерките дърпат надолу търсенето и ще са удар върху региона, тъй като той е силно зависим от износа към еврозоната", обясни Берглоф пред "Ройтерс".

След Гърция само тази седмица орязване на разходите обявиха Испания, Португалия и Великобритания. Ирландия също планира сериозни съкращения, Германия замразява пенсии, в Италия също очакват подобни мерки. Някои медии в Европа вече определят свиването на коланите като най-голямото от Втората световна война насам.

"Преди бяхме малко по-оптимистично настроени, но сега външният риск за региона ни притеснява", посочва Берглоф.

Силно зависима от износа за европейските страни е и българската икономика. Отчетите на публичните компании за първото тримесечие показаха, че засега експортът е единственият фактор, който противодейства на спада от кризата.

За Югоизточна Европа трудностите може да се окажат още по-големи и заради проблемите на Гърция. Мнението на президента на ЕБВР Томас Миров е, че кризата в Атина може да забави усилията за възстановяване на нейните съседи особено ако дъщерните банки на гръцките кредитни институции в региона бъдат засегнати по-дълбоко "въпреки техните здрави фундаменти".

Според анализите на "Уникредит" България също е сред страните, които се изправят пред повече рискове заради гръцката криза. Експертите на банката са изчислили, че индексът ни на уязвимост е 1.5, докато прибалтийските републики например няма да бъдат толкова тежко засегнати от проблемите в южната ни съседка.

Според анализа на италианската банка, представен на годишната среща в Загреб, най-тежкият период на глобалната криза е отминал и икономическото положение в Централна и Източна Европа започва бавно да показва признаци на възстановяване.

В отделните страни обаче растежът изглежда различно – някои се възстановяват по-бързо, а други все още са уязвими при настоящия неспокоен пазар, е мнението на "Уникредит".