Избрани Новини
Гърция получава днес първите 20 млрд. евро от обещаната финансова помощ
Първият трансфер от спасителния пакет за Гърция ще бъде получен по-късно днес, като 14,5 млрд. евро ще бъдат осигурени от Европейския Съюз, а 5,5 млрд. евро – от Международния валутен фонд.
Това ще помогне на страната да изплати спешни финансови задължения от 8.5 млрд. евро за изтичащи в сряда ДЦК. Спасителният план за Гърция на обща стойност 110 млрд. евро беше одобрен миналия месец и е предназначен да стабилизира гръцките финанси докато страната съумее да приложи ефективно драстичните мерки, които предприе за да намали бюджетния си дефицит.
Десетгодишните гръцки ДЦК се търгуват в момента с лихва от 8,4%, което прави кредитирането на страната чрез финансовите пазари изключително скъпо и неприемливо. Към момента Гърция има национален дълг в размер на 300 млрд. евро, а бюджетният й дефицит, по последни данни за миналата година, е около 13,6% от БВП.
Новината за отпусната помощ за Гърция беше оповестена тази сутрин от Европейския Комисар по икономика Оли Рейн, а решението е взето късно снощи на среща на европейските финансови министри в Брюксел. Още вчера Европейската Централна Банка обяви, че ще похарчи 16.5 млрд. евро за закупуването на държавни облигации на финансово затруднени страни-членки на Еврозоната, включително и гръцки. Така банката ще постави спешна финансова инжекция в европейските финансови пазари в опит да успокои инвеститорите, да стабилизира еврото и да върне доверието в Еврозоната.