24 часа: Тайната зад ниските цени на аптеки “Марешки”

Архив Варна

19-05-2010, 21:42

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

"Щом той може да сваля цените на лекарствата, значи и другите трябва да го направят",

казва 72-годишната Марийка Стоянова. Тя е с диабет и исхемична болест на сърцето и всеки месец получава лекарствата си по здравна каса. Взема ги от аптека на варненския бизнесмен Веселин Марешки. За неговия бизнес отново разказва днес "24 часа".

Хората търсят над 100-те му аптеки в страната тъкмо заради ниските цени на лекарствата. Затова за по-малко от месец бизнесменът събра 150 000 подписа в подкрепа на три искания: да няма такса рецепта, да има вериги аптеки и участниците на пазара на лекарства да намалят драстично надценките си, за да спестят в кризата пари на здравната каса. Марешки дори обвини колегите си, че са "нагли" и гонят големи печалби.

Конкуренцията му в бизнеса обаче отдавна го подозира в нелоялни практики и опити да монополизира пазара. Лекарствата при него са евтини, защото дистрибутори и производители наливали пари в аптеките му, твърдят хора в този бизнес. Това ставало, като стоката се предоставя на изключително ниски цени. Така към фирмите на варненския бизнесмен са прехвърлени поне 160 млн. лв., смятат източниците. Не били изключени и корупционни схеми.

Схемата си е пазарна. Той е търговец, който държи 15% от ритейл бизнеса, прави големи обороти, пазарува в големи обеми, затова получава високи отстъпки от дистрибутори и производители. Всичко това му позволява да не слага високи надценки, опонират други.

Трети подозират, че прави фиктивен внос и износ на лекарства и печели от ДДС. Други пък дори допускат, че произвежда сам част от медикаментите.

Според собственици на аптеки обаче Комисията за защита на конкуренцията трябва да разследва скритите връзки на някои аптеки с производители на лекарства и дистрибутори. Защото е важно как те рефлектират на пазара.

Марешки има пряко участие в 40 дружества, сочат фирмените регистри.


В повечето съдружник е съпругата му Светлана Марешка, а седалището е бул. "Република", Медицински център "Младост". Предметът на дейност също се повтаря - търговия на дребно с лекарства.

Част от дружествата на Марешки са били под шапката на създадения през 2002 г. "Варнафарма холдинг". Според последния му финансов отчет към 31 декември 2008 г. той държи 100% от "Варнафарма", по 90 на сто от "Троянфарма" и "Добричфарма" и по 50% от "Аксаковофарма" и "Софифарма".

В момента холдингът притежава "Варнафарма" ЕООД и приватизираното през декември миналата година общинско дружество "Габрово фарм".

Към края на 2008 г. "Варнафарма холдинг" се води собственик на 95 аптеки в цялата страна и има 796 служители. През 2004 г. приходите му са 9,6 млн., 2005 г. нарастват до 13,7 млн., а за 2008 г. са 85,6 млн. лв. Печалбата също бележи скок. Преди 6 г. е била 243 хил. лв., а за 2008 г. достига 10,3 млн.

Холдингът има вземания и дадени аванси за 15,9 млн. лв. към края на 2008 г. 9,5 млн. от тях са към свързани лица.

Към веригите от аптеки Марешки е на път да добави официално и дистрибутора на лекарства “Хигия”.


На 8 март от международната генерична компания "Актавис", собственост на исладнския банкер Тор Бьорголфсон, обявиха, че я продават на 31-годишната Росица Великова. Заради сделката Великова обаче може да отнесе санкция от КЗК. Причината е, че не е уведомила комисията и не е поискала разрешение. На 27 април КЗК образува производство срещу нея.

В началото на май стана ясно, че Великова продава дистрибутора на Марешки. Този път КЗК е информирана за придобиването. То ще стане чрез едноличното дружество на бизнесмена "Фармахолд", регистрирано на 12 април тази година. В съобщението на комисията от 3 май, е посочено, че търговската дейност на "Фармахолд" е "участие в капитала и управлението на "Хигия".

Срокът за произнасяне на антимонополната комисия и по двете производства е 2 месеца. Ако се наложи задълбочено проучване, той е четири, напомниха от ведомството.

То ще проучва бизнеса на Марешки за втори път. През юли 2005 г. КЗК глоби "Варна фарма холдинг" с 30 000 лв. заради привличане на клиенти чрез продажба на лекарства на цени под себестойността им.

От производството тогава стана ясно, че в шестте аптеки на холдинга клиентите са пазарували по складови цени.

За голяма част от медикаментите не е имало търговска надценка, а дружеството не е реализирало счетоводна печалба. Разследването бе след сигнал за нелоялна конкуренция от "Българска асоциация на фармацевтите".

Преди това през есента на 2004 г. назря бунт сред фармацевти във Варна, Шумен, Разград, Кубрат и Исперих. Те се заканиха да спрат доставките от складовете на "Хигия", защото продавала на дъмпингови цени на аптеки "Марешки".